Je možné zobrať si hypotéku na byt i napriek tomu, že nemáme vlastnú hotovosť?

Zodpovedané
2. nov 2022

Dobrý deň,

ja aj manželka máme 32 rokov. Momentálne bývame u rodičov na východnom Slovensku, kde aj obaja pracujeme. Chceli by sme si zobrať hypotéku na byt, ale momentálne nemáme vlastné financie. K dispozícii máme len asi 3000 eur. Môj plat je 850 eur v čistom, manželka má 600 eur v čistom. Žiadnu hypotéku a ani úver nesplácame, sme bezdetní.

Je možné zobrať si hypotéku na byt i napriek tomu, že nemáme vlastnú hotovosť?

Ak áno, v akej výške?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, viete získať hypotéku aj bez vlastných zdrojov. Záleží však potom od toho, aké percento financovania od banky dostanete. Pomohlo by vám dozaloženie ďalšej nehnuteľnosti, vďaka čomu by ste vedeli získať hypotéku vo výške 100% z kúpnej ceny bytu.

Ak by ste takú možnosť nemali, museli by ste si zobrať úver na dofinancovanie - buď spotrebný, stavebný alebo medziúver. Tu by bolo potom dôležité skúsiť vybaviť výnimku na 90%-né financovanie, aby ste nemuseli nevýhodným úverom dofinancovať 20% z kúpnej ceny bytu ale "len" 10%.

Vo všeobecnosti by ste však mali nárok na 100 až 115-tisícovú nehnuteľnosť. Záleží od toho, že aký by ste v banke dostali úrok a či by ste dostali hypotéku vo výške 100%, 90% alebo iba 80% z kúpnej ceny bytu.

Keďže sa úrokové sadzby dosť dvíhajú, určite odporúčam využiť možnosť hypotéky na nešpecifikovanú nehnuteľnosť, ak ešte nemáte vybraný konkrétny byt a tento limit vám postačuje. Táto hypotéka sa dá vybaviť iba v troch bankách na trhu a funguje tak, že si dopredu schválite podmienky hypotéky a máte 6 mesiacov na to, kým si nájdete nehnuteľnosť (v niektorých prípadoch sa dá táto lehota predĺžiť).

Ak by ste potrebovali poradiť detailnejšie, prípadne vysvetliť všetky vaše možnosti, kľudne mi napíšte na mail a poradím vám súkromne.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk