Aký je postup pri kúpe domu cez hypotekárny úver, keď nemáme žiadnu hotovosť?

Zodpovedané
9. nov 2022

Dobrý deň,

s manželom by sme si chceli kúpiť dom, no momentálne nemáme nič nasporené. Dočítali sme sa, že banky poskytnú len 80% zo sumy danej nehnuteľnosti.

Môj manžel má v čistom 800 eur a ja 600 eur. Mám spotrebný úver, treba zaplatiť ešte 5700 eur, platím mesačne 102 eur. Máme dve vyživované deti. Uvažujem aj nad predĺžením splácania spotrebného úveru, aby tam vznikla nižšia splátka.

Dalo by sa hypotéku doplatiť so spotrebným úverom?

Poskytla by nám ho banka?

Akú vysokú hypotéku by sme mohli žiadať za našich podmienok?

Ďakujem

Dobrý deň,

v ideálnom scenári by ste mohli kupovať dom v hodnote okolo 80 000 eur. V tomto prípade by ste však museli aktuálny spotrebný úver zrefinancovať do úveru na dofinancovanie, ktorý by ste museli zobrať ako medziúver, resp. stavebný úver z Prvej Stavebnej Sporiteľne. Tento úver na dá natiahnuť až na 30 rokov pri dvoch žiadateľoch. Vďaka tomu by ste si uvolnili priestor na maximálnu mesačnú splátku hypotéky a úveru na dofinancovanie a vedeli zobrať vyššiu sumu.

Veľmi záleží od toho, či by ste dostali "iba" 80% od banky, alebo či by sa podarilo vyriešiť 90%-né financovanie, vďaka čomu by vám stačilo dofinancovať nižšiu sumu menej výhodným úverom. Rovnako to záleží aj od toho, koľko máte rokov, akú úrokovú sadzbu by ste dostali a podobne.

Neviem sa vyjadriť úplne presne, ale snáď vám to pomôže aj takto na hrubo. Ak by ste chceli presný výpočet, kľudne ma môžete kontaktovať mailom alebo telefonicky.

Odporúčam si prečítať aj článok na mojej webovej stránke o hypotéke na dom, ku ktorému prikladám nižšie link:

https://relyon.sk/hypoteky/hypoteka-na-dom/

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk