Je možné zrušenie poistenia pre dieťa?

Zodpovedané
22. okt 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom zrušenie životnej poistky pre dieťa len na základe rozhodnutia rodičov. Poistná zmluva nekončí a je uzatvorená už dva roky. Peniaze by sme chceli pred deti radšej investovať.

Je to možné?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

poistnú zmluvu by malo byť možné vypovedať. Čo to ale znamená z pohľadu poplatkov a iných špecifík neviem presne povedať, kým nepozriem zmluvu.

Napr. v prípade investičného životného poistenia, ak ste mali aj nejakú "sporiacu" časť, resp. lepšie povedané investičnú, sa môže stať, že dostanete veľmi málo peňazí (nie je nič neobvyklé aj poplatok v podobe 50% podielu z nasporenej časti). Práve prvé 2-3 roky sú často tie najbolestivejšie, lebo keď sa zruší tak sa nedostane takmer nič. Ak sa jedná len o úrazové, resp. rizikové poistenie, kde sa nič nesporilo, tak po ukončení poistnej zmluvy nedostanete nič - lebo to bolo len poistenie.

Za mňa investovanie je určite dobrý nápad. Prejdite si to však detailne a zhodnoťte aj alternatívy. Je pravda, že moja malá dcérka je taká živá, že jej platím radšej aj poistenie (zamerané primárne na úrazy a choroby). Tiež má investičné sporenia (niečo sporia aj starí rodičia, niečo my s manželkou) s odlišnou stratégiou.

Ak sa pustíte do pravidelného investovania, je dôležité to nastaviť tak, aby to zohľadňovalo nielen Vaše priority a ciele (čo chcete pre dieťa), ale aj finančnú situáciu (aby bolo možno aj v istej miere flexibilné) a najmä Váš rizikový profil (teda napr. či pri nejakom poklese v rámci investovania nebudete reagovať príliš impulzívne). Dlhší horizont (10 rokov a viac) je tiež dobré zvážiť.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk