Je sporenie cez EIC bezpečné?

Zodpovedané
23. okt 2023

Dobrý deň,

všimla som si, že odporúčate ETF fondy. Ja odkladám deťom v EIC european investment centre.

Je to bezpečné?

Moje dve deti majú spoločný jeden EIC účet. Posielam tam vždy na začiatku mesiaca 40 EUR. Momentálne mi to v aplikácii píše, že:

  • vklady: 1360 EUR
  • nákupy: -1211,74 EUR
  • stav: 1223,3 EUR
  • výbery: 0 EUR
  • vstupný poplatok: 144 EUR
  • strata: -136,7 EUR
  • trvanie v mesiacoch: 28.

Deti majú 15 rokoch, takto im spoločne sporím na jednom účte. Plán bol sporiť im na vysokú školu. Dala som to na jeden účet kvôli vysokým vstupným poplatkom.

Druhý účet mám založený ja - matka. Ja si tam posielam 20 EUR mesačne, tak si sporím na dôchodok. Mám 44 rokov.

  • vklady: 680 EUR
  • nákupy: - 563,87 EUR
  • trans. poplatok: -1,47 EUR
  • stav: 548,59 EUR
  • vstupný poplatok: 114 EUR
  • strata: - 131,41 EUR
  • trvanie v mesiacoch: 28.

Kedy mi začnú fondy zarábať?

Koľko tam budeme mať o cca 5 a o 10 rokov?

Mala by som im sumu navýšiť z 40 na 60 EUR mesačne?

Ďakujem

Dobrý deň,

ten vstupný poplatok je len na začiatku z celkovej investície (vloženej sumy), s tým by som nepočítal. Ak máte nižšiu stratu ako je vstupný poplatok, tak fondy zarábajú (ako na tom detskom účte). Ak máte vyššiu stratu, tak sú fondy v mínuse (ako na Vašom účte).

Neviem Vám povedať, koľko tam budete mať peňazí, pretože to záleží od fondov, ktoré na danom účte využívate. Na EIC je ich viac ako 1600, čiže naozaj môžete mať aj výborne postavené portfólio a aj veľmi zle postavené portfólio. Neviem Vám teda túto otázku zodpovedať a ani to, či by ste mali zvýšiť vklady.

Ak by ste mi doplnili do mailu, aké fondy tam máte ponastavované, vedel by som sa k tomu vyjadriť. Vo všeobecnosti je však EIC veľmi dobrý nástroj na nákup ETF fondov, ak si aj investičný poradca robí svoju prácu dobre.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk