Sporenie dieťaťu - účet, fondy

mapp
10. feb 2024

Ahojte. Chcela by som zacat dietatu odkladat nejake peniaze, ktore by bolo mozne napr. v 18tke vybrat a pouzit (ci uz na vysoku skolu, vodicak, nejaku sumu na kupu nehnutelnosti a pod….). Sporite svojim detom? Ak ano, kde peniaze vkladate? Ponukaju stavebne sporenie, nejake etf fondy, podielove fondy a pod…ja som v tom stratena, tak si sem skusam ist pre radu. Bola by som rada keby peniaze nestratili casom na hodnote. Za kazdu radu a nazor dakujem

petamich
10. feb 2024

od kedy sa narodil pravidelne investujeme do fondov

mapp
autor
10. feb 2024

@petamich prosim do akych? Sledujete aj ich vyvoj? Ja sa v tomto vobec neorientujem

petamich
10. feb 2024

vyvoj nejako extra nesledujeme, kedze je to investicia na 20+ rokov a tym padom sa da ocakavat, ze cyklicky sa im bude darit ale aj nedarit ako tomu bolo napr. do nedavna a teraz to opat rastie, takze vieme, ze napr. aktualne su v jemnej strate (bola vacsia) ale o 20 rokov, ked ich budeme vyberat, to zrejme bude inak aj tak s tym nemas velmi co, prehadzovat hore dolu alebo v panike vyberat nema zmysel

a teda my napr. cez Finax a do indexoveho fondu S&P500, inak je aj tu na Koniku poradna, mozes sa tam skusit spytat, pripadne sa poradit s nejakym dobrym financnym poradcom, my prave preto, ze sa tomu az tak nerozumieme, sme si vybrali Finax

amelia89
10. feb 2024

ja premyslam ze zacnem investovat cez fondee.
Tiez nie som expert, super to mala vysvetlene tato zena : https://www.instagram.com/p/Cx4le7hs1h5/?igsh=Z...

Proste cca 50€/mesacne na dieta a v tej 20tke nieco uz mat bude,nehovorim ze na kupu celeho bytu ale presne na auto/prip nejaky start to bude urcite fajn.

zuzkaa1991
10. feb 2024

@mapp my posielame kazdy mesiac do fondov (eic) tiez nesledujem nejak kedze verim financnemu a mame to co nikdy nespadne ako zlato striebro atd..

lavender94
10. feb 2024

Tiež dávame do fondov od kedy obaja zarábame. Nemame vyslovene jeden účet pre dieťa, ale počítam s tým, že keď vyrastie, vyberiem jej na slušný štart. Ale dám jej ich až vtedy, keď si budem ista, že sa vie sama o seba postarať a že na tie peniaze nie je odkázaná. A tiež to nesledujem, štatisticky je veľmi mala šanca ze by som po toľkých rokoch bola v mínuse.

milosbubniak
10. feb 2024

Najlepšie čo môžeš z dlhodobého horizontu urobiť je investovať do diverzifikovaných indexových ETF fondov, ideálne na to je EIC. Môžeš očakávať cca 8%-10% p.a. z dlhodobého horizontu.

tana85
10. feb 2024

@mapp manzel nieco vybral, vela sa radil s kamaratmi vo fin.sektore a vybral nejaky americky fond. posielame nepravidelne, ale aj 100€ mesacne to urobi kazdemu dietatu. chvilu to nezarabalo, terax skokovito celkom pekne, ale je to na dobu cca 20 rokov takze ratam s tym, ze raz hore raz dole

martinmmartin
10. feb 2024

velke akciove indexy dax a s&p a podobne nikdy v historii neboli v 10 + rocnom poklese takze sa pozri na fondy co investuju tam

dominikamacakova
10. feb 2024

EIC cez financopediu

jarka_black
11. feb 2024

@mapp fondy, ja mám Tempo od Uniqa
Keďže pracujem v oblasti, sledujem vývoj na trhu denne a zdieľam aj so svojimi klientmi. Dôležité je investovať pravidelne, v malom a v čase poklesu prihodiť peniaze naviac. Ak je vrchol, je lepšie vybrať (toto ale až po rokoch, má to svoje pravidlá) a po poklese znova vložiť.

milosbubniak
11. feb 2024

Jarka, zvládaš predikovať trh kedy je maximum a vieš predikovať dno prepadu? Viem že si zrejme zamestnanec UNIQA, ale ETF majú oproti podielovým fondom viac výhod. Mal som kedysi tempo a nebolo to bohvie čo z mojej osobnej skúsenosti, ale rozumiem, musíš "predávať" čo je k dispozícii.

jarka_black
11. feb 2024

@milosbubniak ja mám Tempo ale nie predpripravený pasívny balík... idem si svoje... klienti majú rôzne iné formy investovania (Tempo som ešte nepredávala, v rámci Uniqy sa zameriavam na 2. pilier)...
nevýhoda verejných všeobecných odpovedí...

milosbubniak
11. feb 2024

To áno, len je to škoda, že Uniqa zaspala v tomto trošku dobu a nemajú možnosť ETF, len ich podielové fondy. Samozrejme, 2. pilier indexový je "jedno" u koho.

janulka0801
11. feb 2024

@mapp ahoj,za mňa určite na taký dlhší investičný horizont by som zvolila pasívne investovanie do ETF.Pre lepšiu predstavu zasielam približný prepočet sporenia pri vklade 50€ mesačne na dobu 18r.

mapp
autor
12. feb 2024

Dakujem vsetkym za informacie