Je v momentálnej situácii vhodné investovať do zlata?

Zodpovedané
10. mar 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom investovania.

Je v momentálne situácii vhodné investovať do zlata?

Ak áno, tak v akej forme?

Odporúčate nákup zlatých mincí?

Ako sa to potom dá predať?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie som vyslovene fanúšik zlata v zmysle, že by som mal ja alebo priamo moji klienti v portfóliách, ktoré so mnou konzultovali nejakú významnú časť naviazanú na fyzické zlato.

Určite odporúčam si o tejto téme viac naštudovať a zvážiť aj rozumné rozloženie svojho majetku do rôznych finančných nástrojov a investícií, prípadne teda aj komodít. V tomto smere hrá významnú úlohu rezerva.

Otázka je, či teda investovanie do zlata vyhľadávate ako krátkodobú špekuláciu (v tomto smere nie som "Váš človek"), alebo zvažujete aj nejakú mieru investovania do tejto komodity, kedy chcete využiť jej historicky preukázané zabezpečovacie vlastnosti (alebo aj využitie zlata v krízových časoch). Teda cieľom by nemusel byť priamo zisk, ale udržanie hodnoty, resp. využitia v kríze.

Tak ako pri investovaní do čohokoľvek je však nutné si ujasniť, že aj investície do zlata sa spájajú s určitou mierou rizika, že cena, resp. hodnota zlata môže v čase nielen rásť, ale aj stagnovať, alebo kľudne aj dlhodobo klesať (pozrite si napr. obdobie posledných 10 rokov, kedy investícia v roku 2012 sa z pohľadu ziskovosti začala vyplácať až v roku 2020) - https://www.gold.org/goldhub/data/gold-prices (je vidieť tiež, že aktuálna cena je pomerne vysoko a náklady môžu navýšiť aj prípadné poplatky - rozdiel je, ak nakúpite mince priamo v mincovni alebo cez prostredníka a tiež aj ako budete uchovávať alebo chrániť tieto mince v rámci prípadnej profesionálnej úschovy).

Foriem v akej môže človek investovať do zlata či zlatého priemyslu je viacero. Každá má svoje pre a aj proti.

Z pohľadu vyslovene rizikového obdobia, kedy sú krízy, či nebodaj ako aj teraz vidíme vojnové konflikty, môže byť práve držanie určitého množstva fyzického zlata zaujímavé. Fyzické zlato, napr. vo forme mincí má historicky preukázanú dobrú speňažiteľnosť uprostred krízy. Resp. ako prostriedok pre získanie protihodnoty (napr kúpy tovarov a pod.). Tiež je tam iné zdaňovanie, než keď kúpite napr. ETF fond alebo akcie nejakej ťažiarskej spoločnosti.

Treba si však tiež uvedomiť, že fyzické zlato má aj svoje špecifiká, napr.:

  • Cena, za ktorú ste zlaté mince nakúpili, nemusí odzrkadliť aj v krízových časoch Vami predpokladanú hodnotu pri nákupe alebo výmene.
  • Fyzické zlato sa dá samozrejme aj v krízových časoch odcudziť.
  • Ako aj správne sa pýtate - kde a ako predáte.

Predaje, ktoré nie sú vopred naplánované a sú napr. robené v časovej či inej tiesni môžu byť pre Vás nevýhodné. A v samotnej kríze alebo nebodaj extrémnej situácii (vojnový konflikt) sa môžu utvárať špecifické podmienky, ktoré môžu ale nemusia byť pre Vás výhodné.

Táto téma je vcelku náročná, takže informácie v tejto odpovedi berte len ako informatívne, nakoľko vôbec nepoznám bližšie Vaše plány a predstavy (prečo vlastne nákup zvažujete a čo tým chcete sledovať/získať).

Veľmi dobre je spracovaná aj kniha od uznávaného ekonóma Juraja Karpiša: Ako na zlato - tu si ju viete zabezpečiť aj za dobré peniaze priamo od autora a aj v podobe e-knihy https://www.jurajkarpis.com/2021/03/05/ako-na-z... - určite Vám môže ukázať ďalšie pohľady na zlato.

Za mňa osobne treba pozerať na majetok a vôbec investičné portfólio či portfóliá komplexne. Určite by som teraz neutekal nakupovať cez internet, ale urobil by som si prieskum. Prípadne sa poradi - komplexne a detailne.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk