Oplatí sa investovať do drahých kovov?

Zodpovedané
19. okt 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom investícií do drahých kovov.

Odporúčate súkromnej osobe investovať do zlata alebo do inej komodity?

Ak áno, ako začať?

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží od toho, že s akým účelom by ste chceli investovať vaše peniaze. Vždy je teda potrebné si toto stanoviť ako prvú vec. Môže to byť buď ochrana vytvorenej rezervy pred infláciou, budovanie majetku na dôchodok, sporenie peňazí pre dieťa a podobne.

Ak je cieľ dlhodobý, určite by som do drahých kovov nešiel. Nedosahujú potrebné zhodnotenie dlhodobo každý rok, aby to bolo rentabilné napríklad oproti ETF fondom.

Ak je cieľ krátkodobý, môže to byť jedna z možností. Avšak hodnota kovov je viac volatilná, ako je nutné. To znamená, že ich hodnota časom kolíše a neviete sa spoliehať na to, že o rok alebo 2 keď budete potrebovať peniaze, že dostanete toľko za čo ste to kúpili a ešte viac o infláciu. Ja skôr odporúčam na tieto krátkodobé účely realitné fondy. Napríklad Prvý realitný fond od IAD Investments.

Ak už by ste sa rozhodli si tieto kovy nakupovať, určite odporúčam nákup fyzických kovov. A ďalej odporúčam nakupovať priamo z mincovne, kde nie sú zaúčtované také predajné prirážky ako cez eShopy.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk