Kedy nastane výmaz z úverového registra, keď nebudem čerpať hypotéku?

Zodpovedané
12. feb 2024

Dobrý deň,

dala som si v UniCredit predschváliť hypotéku na budúcu nehnuteľnosť. V piatok 26.1.2024 mi prišlo potvrdené schválenie a konkrétnou ponukou. 1.2.2024 ma kontaktovala zamestnankyňa banky ohľadom podpisu zmlúv. Tie ešte nie sú podpísané nakoľko som kvôli práci nemohla.

Bola som upovedomená, že podpisom zmluvy sa dostávam do úverového registra a následne mám 12 mesiacov na to, aby sme našli nehnuteľnosť. V prípade, že do tejto doby tak neurobíme, zaplatí sa “pokuta” 500 EUR. To je všetko v poriadku. Avšak situácia sa nám zmenila a hypotéku nebudeme musieť čerpať, bude nám stačiť dofinancovanie spotrebným úverom.

Ten mám v banke predschválený na sumu 26 000 EUR. Avšak tým, že som si dávala predschváliť hypotéku, už v úverovom registri figurujem a tak mi finálne vyšlo len 12 000 EUR. To nám zase stačiť nebude. Do hypotéky som mala ísť sama a rovnako som chcela ísť sama do úveru. Som slobodná, deti nemáme. Skúšali sme to aj cez partnera, ktorý teda má o niečo nižšiu sumu predschválenú, ale už len po vyplnení formulára bola žiadosť zamietnutá. Predpokladáme, že to súvisí s tým, že je SZČO (piatym rokom). Odôvodnenie, ktoré mu prišlo, bolo len veľmi všeobecné s vymenovanými potenciálnymi dôvodmi.

Ak hypotéku nenačerpám teraz a ani do 12 mesiacov (zmluva nie je ešte podpísaná a ani ju už podpísať nechcem), aj s “rizikom” zaplatenia 500 EUR, tak ako docieliť výmaz z úverového registra?

Budem tam figurovať aj vtedy, keď zmluvu nakoniec nepodpíšem?

Viem, že v úverovom registri sa údaje bežne držia 5 rokov po splatení.

Mrzí ma celá situácia a unáhlené rozhodnutie, aj voči banke, avšak táto ponúka nám prišla náhle.

Môže to mať prípadne negatívny dopad do budúcna?

V minulosti som mala pôžičku a spotrebný úver, všetko načas platené aj splatené - dokonca predčasne.

Ďakujem

Dobrý deň,

stačí odvolať žiadosť v Unicredit banke a banke, v ktorej máte predschválený spotrebný úver povedať, že daná hypotéka sa nebude čerpať a chcete si ten úver schváliť s podmienkou, že donesiete potvrdenie o odvolaní danej schválenej žiadosti. Vtedy sa na to už nebudú pozerať a budú to schvaľovať akokeby ste v registri nemali nič. Potvrdenie odvolania žiadosti Vám dá priamo Unciredit.

Negatívny dopad do budúcna to mať nebude. Jedine, že by Vám zamietli daný spotrebný úver. Osobne by som určite išiel skôr do hypotéky ako spotrebného úveru kvôli výške úroku a takisto kvôli mesačnej splátke. Je to celkovo oveľa rozumnejšie a lacnejšie ako spotrebný úver. Rozdiel v mesačnej splátke si môžete odkladať, zhodnocovať a predčasne splatiť danú hypotéku a celkovo tak oproti spotrebnému úveru ušetríte celkovo niekoľko stoviek možno aj tisícok EUR.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk