Oplatí sa 58 ročnej mamine ešte niekam investovať peniaze?

Zodpovedané
7. nov 2021

Dobrý deň,

rada by som sa opýtala na vhodnú investíciu pre moju mamu. Nedávno sme zisťovali, že v akom stave je jej sporenie spojené s poistením. Zistili sme, že vôbec nebolo výhodné a za19 rokov šetrenia má na účte 535 eur. Radi by sme to zrušili (pokuta bude vo výške 10 eur).

Oplatí sa 58 ročnej mamine ešte niekam investovať peniaze?

Do dôchodku má 4,5 roka. Má možnosť vložiť tých 500 eur.

Radi by sme ešte využili tých pár rokov, čo pracuje, aby peniaze nestrácali na hodnote doma pod vankúšom.

Ďakujem

Dobrý deň prajem,

toto je zapeklitá otázka. Investovať, resp. zhodnocovať financie má zmysel aj vo vyššom veku. Treba však brať do úvahy každého individuálne faktory.

Niekto vstupom do dôchodku automaticky nepotrebuje svoje peniaze ihneď využívať.

Niekto po dosiahnutí dôchodkového veku ďalej pracuje a má aktívny príjem.

Niekto si to nemôže zdravotne dovoliť a finančne na tom tiež nie je dobre a peniaze sa musia proste na dôchodku už používať. Ťažko sa mi čítajú takéto dotazy, lebo je možné, že mamina nevhodne zvoleným finančným produktom stratila to najcennejšie čo pri zhodnocovaní máme (ak nerátame odkladanie samotných peňazí) - stratila čas ☹.

Zároveň investičné riešenia treba naozaj dobre skonzultovať, aby sa nestalo opakovane niečo podobné, ako popisujete. Že to nebude výhodné, resp. vhodné. Neviem, či si mamina chce sporiť len exaktne do dôchodku. Neviem, či si chce ešte k tej čiastke 500 EUR aj niečo mesačne sporiť. Neviem, či vôbec Vaša mamina by bola OK s tým, že by mala nejakú formu investičného sporenia. A na garantovaných sporeniach v bankách, neevidujem v podstate nič zaujímavé. Nič tak zaujímavé, aby to zohralo nejakú podstatnú úlohu za 4,5 roka pri vloženej čiastke 500 EUR.

Ak dobre chápem zo zadania, tak chcete dosiahnuť nejaké "zaujímavé" zhodnotenie za 4,5 roka. A potom vybrať. Nuž veľa takých produktov v súčasnosti nie je. Tie dobré investičné riešenia majú často oveľa vyšší horizont, resp. na takto krátkom môže nastať situácia, že mamina už bude v dôchodku a jej 500 EUR po odrátaní poplatkov, nebude mať nejakú "zaujímavú hodnotu" (možno by sa aj mohlo stať, že tam budem mať pri vstupe do dôchodku menej). A tie garantované sporenia nie sú nič moc, to chce viac šťastia ako snahy, nájsť dnes dobrý sporiaci produkt s garanciami a krátkou (do 5 rokov) splatnosťou.

Možno sa treba aj od toho, že to nebolo v prvom rade ako sporenie vhodné odosobniť. Ešte to dobre zvážiť - čo získate zrušením a čo získate tým, ak by ostalo aj poistenie. Lebo ak dobre chápem, tak mamine je pri tom aj poistená. A aj poistenie môže mať svoje výhody (najmä v tejto fáze, ak už v ňom "stratila" dosť času). Verím, resp. prajem si, aby v jej poistnej časti tohto finančného produktu boli aj nejaké zmysluplné pripoistenia. Ktoré by jej zabezpečili vykrytie straty príjmu, napr. ak počas svojho aktívneho 4,5 roka, kým nastane dôchodok, bude mať povezme nejaký úraz (bodaj by samozrejme nemala). Alebo ak by dostala nejakú závažnú chorobu (rovnako dúfam, že sa to nestane). Neviem čo v jej "sporopoistení" vlastne je. Tiež sa stretávam s tým, že pri predčasnom zrušení takého investičného životného poistenia môžu byť aj poplatky - teda ďalšie straty (lebo poistky bývajú spravidla uzatvorené na nejaký horizont a práve poisťovne bývajú pri svojich "investičných" produktoch pri poplatkoch veľmi "odvážne"). Ak je to "len" tých 10 EUR, tak to je ešte aj dobre, už som sa stretol s odvážnejšími požiadavkami na pokuty. V každom prípade je to tiež ďalšia strata.

Zoberte si situáciu, že keby aj vybrala peniaze, stratila by tým to poistenie po dobu ešte 4,5 roka a podarilo sa nájsť nejaké zázračné garantované sporenie, ktoré by jej po dobu 4 roky (nerátam viac, lebo kým ešte poistka sa zruší, prídu peniaze a celkovo nájsť garantované sporenia s dlhou garanciou rokov je v podstate takmer nemožné) prinášalo 4% (čistý úrok, po odrátaní všetkých poplatkov, daní a pod.), tak by získala za 4 roky na takomto sporení pri vložení 500 EUR na začiatku sumu cca 585 EUR. Treba si zrušenie a hlavne nejaké "výhodné" sporenie dobre zvážiť, ak by tam bol skutočne taký krátky 4,5 ročný horizont.

Ak by ste to chceli nejako lepšie rozobrať, prípadne upresniť (či si chce aj teda mesačne sporiť, aký má na to časový horizont. Možno aj viac ako 4,5 roka, či má aj nejakú inú rezervu). Napíšte mail.

Držím palce pri rozhodovaní a hľadaní riešení

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk