Oplatí sa v tomto prípade investícia do fondov?

Zodpovedané
28. sep 2023

Dobrý deň,

chcela by som založiť dieťaťu sporiaci účet. V Tatrabanke mi poradili investovať do fondov. Nikdy predtým som sa o fondy nezaujímala. Myslela som si, že len vytvoríme účet, kde budem dieťaťu mesačne prispievať nejakou sumou. Na výber mi v Tatrabanke ponúkli Defenzívne fondy, Konzervatívne fondy, Vyvážené fondy a Dynamické fondy, ktoré majú nejaké podfondy, do ktorých mám investovať. Momentálne majú finančné prázdniny (založenie a zmeny vo fondoch sú zadarmo).

Do ktorých fondov sa oplatí investovať?

Oplatí sa vôbec investovať, ak chcem dieťaťu založiť len nejaký účet na sporenie a vôbec sa v tejto problematike neorientujem a zrejme ten vývoj nebudem ani sledovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

veľmi záleží, na koľko rokov chcete dieťaťu investovať/sporiť. Ak chcete na dlhú dobu (10,12 a viac rokov), čo predpokladám, tak určite najlepším nástrojom sú akciové indexové ETF fondy (nízke dlhodobé riziko, nízke poplatky a najvyššie zhodnotenie).

Cez banku by som investovať neodporúčal z dvoch dôvodov:

1. Nemáte investičné poradenstvo, čiže sa nemáte s kým kvalitným poradiť a zároveň vám nikto sám od seba nedá rady pre zvýšenie zhodnotenia počas doby investovania.

2. Máte vysoké poplatky, štandardne 1-2 % ročne, čo značne znižuje výnos. Ak nechcete investičné poradenstvo, viete mať tieto poplatky na úrovni pár desatín percenta (dlhodobo to urobí rozdiel niekoľko tisíc eur). Ak by ste chceli aj investičné poradenstvo, tak sa väčšinou hýbeme okolo 1% ročne, čo je aj tak menej ako zaplatíte v banke a tam vám k tomu ešte nikto ani neradí.

Ak sa nemáte v pláne v tejto téme vzdelávať (čo úplne chápem), za mňa je najlepšia možnosť využiť služby investičného poradenstva, kedy vám poradca nastaví portfólio pre vašu konkrétnu situáciu a radí vám počas celej doby, aby ste mali na konci čo najvyššie zhodnotenie pre dieťa.

Odporúčam si minimálne prečítať článok na mojej stránke o sporení pre deti, kde máte aj porovnané všetky možnosti sporenia a v prípade záujmu o investičné poradenstvo ma môžete osloviť cez mail.

Link na článok o sporení pre deti: https://relyon.sk/blog/najvyhodnejsie-sporenie-...

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk