Oplatí sa nám refinancovať, alebo radšej vyjednávať so súčasnou bankou o lepších podmienkach?

Zodpovedané
10. mar 2022

Dobrý deň,

máme úver v UB. Zostatok úveru je cca 60 300 eur a tento rok končí 5 ročná fixácia. Uvažujeme o refinancovaní v ČSOB, kde by sme brali úver 60 500 eur. UB o nás samozrejme nechce prísť a vraj nám vedia ponúknuť rovnaky úrok aj fixáciu ako ČSOB. Nejednalo by sa o refinancovanie, ale išlo by o refix. V ČSOB nám navyše vrátia 2 hypo splátky, ale ide už o nový úver.

Oplatí sa nám refinancovať, alebo radšej "vyjednávať" so súčasnou bankou o lepších podmienkach?

Ďakujem

Dobrý deň,

oplatí sa preveriť všetky možnosti.

Ak Vašim cieľom nie je nejaké ďalšie financovanie (teda potreba ďalších financií), tak dáva zmysel si overiť aj možnosť úpravy sadzby vo Vašej súčasnej banke. Toto sa dá potom jednoducho porovnať a prerátať s alternatívnymi ponukami.

Dôležité je, aj čo chcete sledovať. Napr. ak refinancovaním by ste okrem dobrej sadzby získali aj dlhšie garancie úrok (napr. pri 10 ročnej fixácii alebo ČSOB vytiahla aj zaujímavú 20 ročnú fixáciu), taj aj toto môže byť zaujímavé - teda "kúpiť" si istotu.

Ak Vám však ide v súčasnosti o platenie a najmenšie preplatenie, tak to treba hodiť do kalkulačky a určite porovnať aj s refixáciou. Teda úpravou v tej istej banke, kde už ste. Ak nedôjde k refinancovaniu, ale len úprave úroku, môže to byť zaujímavá možnosť.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk