Oplatí sa nám refinancovať hypotéku?

Zodpovedané
3. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom refinancovania hypotéky. Momentálne máme úrok 2,19% a máme možnosť preniesť úver do inej banky a znížiť pod 1%.

Na splátke by to ubralo cca 90 eur mesačne, čo je dosť. Navýšenie by bolo o 2000 eur. Poplatky by financovala financujúca banka. Odrádza ma však to, že úver už tri roky splácame. Keď ho prenesieme do inej banky, tak budeme brať novú hypotéku na 30 rokov. S tým navýšením sa vraciame skoro na začiatok.

Nie je to škoda?

Fixácia nám končí v roku 2023 a refinancovane by to bolo s fixáciou na 5 rokov. Čiže na 5 rokov by sme mali úrok asi okolo 1%.

Oplatí sa nám to?

Ďakujem

Dobrý deň,

úspora na splátke 90 EUR je skutočne dosť. Už len keby ste časť týchto prostriedkov dlhodobo investovali, tak by to malo veľký prínos. Rozdiel v úrokovej sadzbe o viac ako 1% je vždy výrazne citeľný. Pri správnom nastavení nového úveru, to môže byť výhodné riešenie.

Refinancovanie je vždy otázne aj preto, že neviete ako sa budú vyvíjať sadzby v ďalších fixovaných obdobiach. Tiež je dôležité posúdenie (kalkulácia) v prípade navýšenia nového úveru a predĺženia splatnosti.

Podľa toho čo píšete, by som zvážil hlavne splatnosť úveru. Záleží od Vašich preferencií a rodinných cieľov. Ak Váš rodinný rozpočet potrebuje radšej viac uvoľniť mesačné náklady, tak aj prípadné predĺženie splatnosti by dávalo zmysel. Preplatenie však v tomto prípade už nemusí byť až tak výhodné.

Zároveň bude úver aj navýšený o 2000 EUR. Aj keď Vám síce druhá banka preplatí náklady, tak bude o túto relatívne malú čiastku navýšený celý úver. Preplatenie sa teda opäť zvýši.

Refinancovanie bude výhodnejšie, ak si nový úver zoberiete len na zostávajúcu splatnosť (27 rokov). Ak je Vaším cieľom prenos hypotéky, a teda lacnejší úver ako je teraz, bolo by vhodné aj nebrať tých 2000 EUR navyše. Je to relatívne malá čiastka, ktorá sa natiahne až na ďalších 30 rokov.

Ak sa zbytočne nepredĺži splatnosť nového úveru oproti súčasnému. Ak využijete investovanie časti ušetrených mesačných prostriedkov, ktoré využijete povedzme aj na mimoriadny vklad do úveru o niekoľko rokov... Uvádzam len príklady. Môžete urobiť v rámci refinancovania, respektíve celkového finančného nastavenia rodiny, viaceré opatrenia. Zvýšite tým výhodnosť refinancovania. Riešenia by mali byt komplexné.

Zašlite mi na mail Finporadne detailnejšie informácie k súčasnému úveru a k ponuke, ktorú zvažujete. Urobím kalkuláciu s tým, že by nový úver mal dlhšiu splatnosť. Tiež nasimulujem, ak sa splatnosť dá len na zostávajúcich 27 rokov.

Rovnako by bolo zaujímavé nasimulovať aj doriešenie prostredníctvom zníženia sadzby na súčasnom úvere. Teda bez refinancovania - dodatkom k súčasnej hypotéke.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk