Má zmysel vyjednávať s bankou lepší úrok, alebo máme prejsť rovno do inej banky?

Zodpovedané
4. dec 2023

Dobrý deň,

v januári 2024 nám končí 5-ročná fixácia na našej hypotéke v SLSP banke. Aktuálne máme úrok 1,49%. Od 2/2024 máme nárast splátky o 80 EUR. V SLSP sme klientmi už 10 rokov.

Má zmysel vyjednávať s bankou lepší úrok, alebo máme prejsť rovno do inej banky?

Nebudú tam nejaké ďalšie poplatky?

V iných bankách by sme mali nárast splátky o cca 50 EUR. SLSP má teraz asi najväčší úrok. Znalecký posudok už je 10 rokov starý. Zostatok úveru máme cca 37 500 EUR, ešte nám ostáva platiť 20 rokov.

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží od toho, že aký úrok Vám ponúkli. Totiž SLSP má teraz najvyššie sadzby na trhu a ak Vám ponúkli úrok cez 5%, nemá veľmi zmysel s nimi vyjednávať. Skôr by som sa obzeral po iných možnostiach.

Môžete skúsiť prísť do SLSP, že Vám v inej banke ponúkli úrok napríklad 4,3%. Treba sa opýtať, či by sa s tým úrokom od nich dalo niečo robiť, lebo inak idete preč. Uvidíte, že čo Vám povedia.

Poplatky väčšinou nie sú. Refinančné úvery sú štandardne poskytované bez poplatku. Jedine sa platí poplatok aktuálnej banke, teda SLSP za predčasné splatenie hypotéky vo výške 1% zo zostatku. Ten však neplatíte, ak refinancujete hypotéku na výročie fixácie. Jedine sa teda platí poplatok za kataster 51 až 66 eur - zmena záložného práva na novú banku.

Niektoré banky znalecký posudok nepotrebujú, ak ide o refinancovanie a stačia im len aktuálne fotky. Záleží, čo je to za nehnuteľnosť. Pokojne mi napíšte na mail a môžem sa Vám na to pozrieť. Teda presne aké sú možnosti v inej banke, kde by boli aké poplatky a kde Vám netreba nový znalecký posudok, nech to máte čo najlacnejšie.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk