Aké môžu byť príčiny krvácania mimo cyklu?

Zodpovedané
29. mar 2022

Dobrý deň,

mám 33 rokov 2 deti a s manželom veľmi túžime ešte po bábätku. Cca od januára som začala mať problémy s krvácaním mimo cyklu. V januári mi lekár nasadil na zastavenie krvácania Norethisteron. Vtedy mi aj robil sono cez brušnú dutinu, no nič nezvyčajné nevidel. Po vysadení prišiel menzes, ktorý trval cca 3 dní.

Od 18. dňa cyklu mi nasadil Duphaston. To bol jeden cyklus po hormonoch, ktorý bol ok. Teraz som opät začala na 14. deň cyklu špiniť, čo sa zintenzívňovalo.

Volala som môjmu gynekológovi a hneď mi kázal nasadiť na 10 dní Norethisteron a potom po krvácaní mám hneď prísť, že to pozrie sonom. Bojím sa, ze to bude niečo vážne a už nikdy neotehotniem.

Aké môžu byť príčiny krvácania mimo cyklu?

Je šanca, že sa mi to ešte upraví a budem môcť ešte otehotnieť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

bez vyšetrenia sa viem len ťažko vyjadriť k príčine. Treba v prvom rade vylúčiť organickú príčinu krvácania /polyp, myóm/.

Ak bude všetko v poriadku, príčina bude hormonálna.

Ja osobne si myslím, že Duphaston bolo na jeden mesiac krátke nasadiť. Pokiaľ Vám pomohol, príčina je hormonálna - tzv. luteálna induficiencia /nedostatočnosť žltého telieska/. Liečbou je pravidelné užívanie progesterónu v druhej polovici cyklu po dobu aspoň 6 mesiacov. Pomohlo by Vám to aj s otehotnením.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník