Aké sú moje výsledky z USG prsníkov?

Zodpovedané
7. sep 2021

Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o popis zo sona prsníkov. Mám 38 rokov.

V obidvoch axilách lipomatózne LU, bez patologickej perfúzie pri FD vyšetrení. Štruktúra žľazového parenchýmu je veku primeraná, prehľadná, difúzne zmnožená. Vpravo na č. 9 hod. ruč. na okraji prsnej žľazy hypoechogénna lézia s naznačeným hyperechogénnym centrom veľkosti 5x3 mm.
Vpravo ojedinelé drobné anechogénne lézie, najväčšia na č. 4 hod. ruč. 4 cm od mamily veľkosti 3,5 mm.
Vľavo bez zreteľnej expanzivnej lézie.
Obojstranne bez dilatácie duktov.

Záver :
Drobná ložisková lézia vpravo charakteru intramamárnej LU. Mikrocysty vpravo.
Ide o nález BI-RADS kategórie 2 - benigny.
Doporučujem samovyšetrovanie, USG kontrolu o pol roka.

Mám mať dôvod na obavy?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa popisu máte drobné cysty v pravom prsníku a jednu viditeľnú uzlinku. Ako vyšetrujúci lekár popisuje, ide o benígny - teda nezhubný nález.

Realizujte si pravidelne samovyšetrenie prsníkov. Pokiaľ by sa Vám niečo nepozdávalo /nárast cysty, výrazná bolestivosť, zmena farby kože/, obráťte sa na svojho gynekológa.

Inak je postačujúce nález ultrazvukovo skontrolovať o pol roka podľa doporučenia.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník