Ako liečiť popôrodné poranenia?

Zodpovedané
4. mar 2022

Dobrý deň,

rodila som pred 10. týždňami prirodzene s nástrihom. Na kontrole po šestonedelí som ešte stále nebola zahojená. Mala som zahnisanú vonkajšiu ranu, plus hnis v pošve. Lekár povedal, že je to ok, len mám byť trpezlivá. Vraj je to spôsobené kojením. Rada gynekológa bola - umývať mydlovou vodou.

Momentálne sa vonkajšie poranenie síce zmenšilo, no stále je tam trochu hnisu. Rovnako keď som pozrela do vnútra, tak je tam stále hnis. Stále mám výtok, bez vložky nedokážem existovať. Celý čas mám pocit, ako keby som mala zle zavedený tampón.

Hygienu dodržiavam, sprchujem sa 2x denne. Počas šestonedelia som po každom wc používala bidetovú spŕšku.

Je to po takej dobe v poriadku?

Mám aj problém s prsníkmi. Kožná mi vzala ster a zistila stafylokoka. Niekde na internete som sa dočítala, že v prípade stafylokoka sa môžu popôrodné poranenia dlhšie hojiť.

Môže to byť tým spôsobené?

Ako to riešiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

určite by bolo vhodné opäť navštíviť gynekológa, ktorý by zrealizoval ster z hnisajúcej rany. Následne by sa zistilo aký infekt sťažuje hojenie pôrodnej rany a nasadila by sa cielená antibiotická terapia. Skutočne by už mala byť zahojená.

Doporučila by som pokračovať v zavedenom hygienickom režime a po každom sprchovaní dezinfikovať ranu Betadine roztokom. Prípadne si môžete zakúpiť aj Betadine mydlo. Ranu vetrať, držať v suchu.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník