Ako riešiť cystu na vaječníku a problémy s menštruáciou?

Zodpovedané
10. jan 2023

Dobrý deň prajem,

chcem sa opýtať vás, aký máte názor na môj problém?

Už štvrtý mesiac mám cystu na vaječníku, ktorá mi praskne a znova sa urobí a tak dookola. Od septembra som nemala poriadne menštruáciu, stále mi ju lekár vyvoláva. Žiaľ, teraz mi nepomohli ani lieky na spustenie menštruácie, ani injekcie. Nemala som ju skoro dva mesiace, pred cca 2 týždňami som bola u lekára, zase mi cysta praskla. Povedal, že na ultrazvuku vidí, že mám v maternici krv, že menštruácia by mala prísť. Keď do 2 týždňov nič, mám isť zase k nemu. Beriem antikoncepcie hormonálne a Agnukaston lieky. Som už zúfalá z toho, strašne sa bojím, aby som tam niečo nemala.

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

ak beriete hormonálnu antikoncepciu, cysty by sa mali postupne prestať tvoriť. Pomocou HAK je ovulácia blokovaná, preto sa cysty prestanú tvoriť. Neviem ako dlho ju užívate, preto je vhodné vydržať s užívaním aspoň 3 mesiace.

Čo sa týka menzesu, aj ten sa pravdepodobne pekne nastaví. Pri HAK ale nemusí byť takej intenzity ako ste boli zvyknutá. Môže sa objaviť vo forme špinenia alebo aj vôbec. Je to prirodzené a normálne.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník