Ako spoznám tvrdnutie bruška v 31. týždni?

Zodpovedané
14. jan 2022

Dobrý deň,

som prvorodička v 31. týždni a neviem ako vyzerá tvrdnutie bruška. Mám skrátený krčok 18 mm, beriem magnézium 3x denne a 1x na noc si vkladám Progrestanelle.

Mám nariadený kľudový režim od novembra. Krčok bol vtedy 28 mm. Snažím sa čo najviac dodržať kludový režim. Keď však veľa ľežím v jednej polohe, tak sa mi brucho troška spevní. A ako sa otočím na druhú stranu, tak sa uvoľní. Pohyby bábätka citim každy deň, aj je dosť aktívne.

Ako zistím, či ide o tvrdnutie bruška?

Ďakujem

Dobrý deň,

tvrdnutie bruška by ste spoznali aj bez vysvetlenia. Vyslovene pocítite sťah a na dotyk vyslovene tvrdé bruško, ktoré v priebehu pár sekúnd poľaví a zmäkne.

10-15x za deň považujeme tvrdnutie za v poriadku. Môže tvrdnúť pri výraznejšej pohybovej aktivite bábätka, ale aj pri Vašom prudšom pohybe, predklonení, či vstávaní z postele.

Problémom je časté a pravidelné tvrdnutie bruška.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník