Čo znamená hrubé endometrium?

Zodpovedané
25. jan 2022

Dobrý deň,

9 mesiacov sa snažíme o bábätko. Moja lekárka mi vzala na druhý deň cyklu krv. Na 15. deň cyklu som bola na folikulometriu, ktorá už ale bola urobená neskoro, lebo ovulácia už asi prebehla. Endometrium bolo hrubé a ako keby nereagovalo na ovuláciu.

Čo to znamená?

Ešte ma čaká odber na progesterón. Ovuláciu som mala potvrdenú v 9/2021, keď som bola na vyšetrení 3 dni za sebou.

Ďakujem

Dobrý deň,

endometrium = sliznica maternice by mala byť dostatočne vysoká (minimálne 5,5 mm), aby sa dokázalo uhniezdiť oplodnené vajíčko.

Estrogén, ktorý prevažuje v prvej polovici cyklu vplýva práve na rast sliznice. Následne nasleduje v druhej polovici cyklu hormón progesterón, ktorý spôsobí “dozretie” sliznice a jej prípravu na uhniezdenie. Je produkovaný žltým telieskom (prasknutým folikulom pri ovulácii).

Nález som nevidela, preto sa bližšie vyjadriť neviem. Bolo by vhodné vyšetrenie zopakovať v nasledujúcom cykle.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník