Hrozí mi mimomaternicové tehotenstvo?

Zodpovedané
28. júl 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mešká mi menštruácia, ale neviem dni to je. Robila som si doma viac testov a čiarka bola dosť silná. Spravila som si aj digitálny test, ktorý ukázal 1-2.

Dnes som bola na vyšetrení a doktorka absolútne nič nevidela. Cítim sa ako keby som bola na začiatku. Doktorka ma postrašila mimomaternicovým tehotenstvom.

Vedela by ho už rozoznať v takto skorej fáze?

Cítim rýchlejší pulz, je mi nevoľno, bolesti sú občasné v podbrušku ako na menštruáciu

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pokiaľ menštruácia mešká iba pár dní, na ultrazvuku ešte nemusí byť v dutine maternice nič vidno, obvykle vidieť iba vysokú sliznicu maternice. Rovnako je náročné rozoznať mimomaternicovú tehotnosť. Preto je potrebné zrealizovať kontrolné ultrazvukové vyšetrenie s odstupom pár dní.

Prípadne odobrať krv na hCG - tehotenský hormón a skontrolovať jeho vzostup o dva dni /mal by stúpnuť približne dvojnásobne pri fyziologickej gravidite/.

Zatiaľ však zostaňte pokojná. Pokiaľ by nastúpili bolesti na pravej alebo ľavej strane podbruška, stupňovali by sa, začali by ste farbiť/krvácať, vyhľadajte lekársku pomoc.

Rýchlejší pulz, nevoľnosť a občasné bolesti v podbrušku môžu byť sprievodnými príznakmi rozvíjajúceho sa tehotenstva.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník