Je pleseň na stenách veľkým rizikom pre plod?

Zodpovedané
17. dec 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, do akej miery môže poškodiť zdravie plodu tehotnej ženy, prípadne malých detí, ak sa v domácnosti vyskytujú plesne na stenách?

Som v 8. tt a máme doma 2 deti do 3 rokov. V domácnosti máme problém s nezateplenou strechou to spôsobuje najmä v rohoch vyskytujúce sa plesne. Manžel to odmieta riešiť, lebo sa to podľa neho bude naďalej tvoriť a má to zmysel až po zatepletní/rekonštrukcii. Pritom sme mali plesne aj na strope v jednej miestnosti, v ktorej sa po odškrabaní a zafarbení špeciálnym protiplesňovým postrekom plesne už netvoria pomaly celý rok. Túto vec si nevie vysvetliť a sám tomu nerozumie, ale nepodporujem ho to v tom, aby v odstraňovaní pokračoval v ďalších miestnostiach v byte...

Aký vplyv neriešenie týchto veci môže mať na vývoj deti, aj na naše celkové zdravie?

Ďalej by som sa chcela informovať ohľadom používania čistiacich prostriedkov v tehotenstve.

Je pre tehotnú ženu rizikové používať takéto prostriedky?

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

na vývoj plodu to najskôr nebude mať žiadny vplyv. Čo sa ale týka detí, môže to mať nepriaznivý vplyv na ich dýchací trakt. Bližšie sa informujte u pediatra.

Protiplesňovým a agresívnym čistiacim prípravkom by sa mala tehotná vyhýbať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník