Kedy sa môžeme snažiť o bábätko, keď som prekonala spontánny potrat?

Zodpovedané
22. mar 2023

Dobrý deň,

veľmi túžime po dieťatku. Aj sa nám zadarilo, no tento týždeň bol pre mňa veľmi náročný, nakoľko som potratila na začiatku 10. týždni. V utorok UZV ukázal, že srdiečko prestalo biť. V stredu som začala krvácať. Vo štvrtok krvácanie zosilnelo a v piatok prišli hrozné bolesti, ktoré prešli do kontrakcií každé 2 minúty. Posledné 3 - 4 kontrakcie nasledovali veľmi rýchlo za sebou, čo bol moment, kedy moje telo samo vypudilo plod. Tak mi to potvrdila aj gynekologička na pohotovosti, kde ma hneď zobrala RZP. Avšak na druhý deň mi museli urobiť dočistenie, kedže vo mne ostali nejaké kusy.

Všade čítam rozličné názory ohľadom ďalšieho snaženia sa. Môj prípad je taký pol na pol, pretože na jednej strane telo plod dokazalo odtrhnuť od maternice samo, avšak hoci som sa kyretu bránila zubami-nechtami, museli mi spraviť dočistenie kvôli možnej infekcií akebo vykrvácaniu. Pri spontánnom potrate sa uvázda, že sa o bábätko môžme snažiť už po ďalšom cykle. Avšak po kyrete je to 3 - 6 mesiacov.

Ako mám túto situáciu brať?

Prekonala som spontánny potrat, ale zákrok mi robili len na dočistenie. Viem, že nejde nič urýchliť, najmä nie prírodu.

Ďakujem

Dobrý deň,

po zákroku je potrebné počkať s ďalším tehotenstvom 3 mesiace, aby sa maternica mala čas dostatočne zahojiť.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník