Mohol mi neprasknúť dominantný folikul?

Zodpovedané
2. máj 2022

Dobrý deň,

nedarí sa mi otehotnieť. I keď mám ovuláciu, tak luteálna fáza trvá 5 dní. Tento cyklus som mala na ĽO dominantný folikul 16 mm na 11. deň cyklu. Doktorka povedala, že od 15. dňa cyklu si mám nasadiť Progestanelle. Lenže ja som si merala bazálnu teplotu a nestúpla mi. Už som 18. deň cyklu a stále nestúpla. S meraním BT mám dobrú skúsenosť. Jedno dieťa už mám. Viem, že po ovulácii mávam 36,9°C.

Je možné, že ovulácia aj tak nenastala?

Nemala som ísť ešte na jeden ultrazvuk, či ten folikul rastie ďalej?

Keď som pani doktorke volala, tak povedala, že mám prísť 21. deň cyklu na krv.

Zistí z toho, či mi prebehla ovulácia?

Ešte musím dodať, že minulý mesiac som mala robený hormonálny profil a LH bolo 11, FSH bolo len 8.

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, z odberu krvi vieme posúdiť či ovulácia prebehla (podľa hladiny progesterónu). Odber krvi postačuje. Keby nebol realizovaný, povedala by som, že ultrazvuk s odstupom času (napríklad na 14. deň MC) bolo vhodné zrealizovať.

Ja nie som veľký fanúšik merania bazálnej teploty. Nemyslím si, že sa dá naň v každom prípade spoľahnúť.

K výsledkom sa vyjadriť neviem. Nepoznám deň odberu a ani referenčné rozmedzia laboratória.

Zdravý pár otehotnie v priebehu jedného roka aktívneho snaženia sa. To znamená - pohlavný styk 2-3x týždenne počas celého cyklu, nie iba v období ovulácie (pre jej možný posun).

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník