Môže ísť o zápal vaječníkov, ak mám pichanie v podbrušku po kyretáži?

Zodpovedané
24. jan 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, pred 5 dňami som podstúpila kyretáž, z dôvodu MA v 6. tt. Dňa 28. 12. ma kontrolovali cez 4D ultrazvuk a všetko bolo ok, s tým, že som už vedela, že plodu nebije srdiečko, 3. 1. sa spustil samotný potrat. Potratila som spontánne, no nevyšlo všetko. Čakala som dva týždne, či sa dočistím sama, ale ostali malé zvyšky, tak som súhlasila s kyretážou. Posledné 3 dni však pociťujem pichanie v pravom boku, podbrušku, ide skôr o bodavú bolesť, ktorá však netrvá celý deň. Teplotu nemám a na začiatku močenia ma to tiež pichá, potom prestane.

Môže ísť o zápal vaječníkov alebo mimomaternicové tehotenstvo?

Krvný obraz mám v poriadku, robili mi ho pred zákrokom.

Vopred ďakujem za radu.

Dobrý deň,

pokiaľ by išlo o mimomaternicové tehotenstvo, už by bola diagnóza dávno stanovená. Raritne sa však vyskytuje súbežná intrauterinná gravidita s mimomaternicovou. Ak by sa nad ňou uvažovalo, okrem ultrazvuku, je potrebné odobrať krv na hCG. Tá by mala postupne klesnúť do negatívnych hodnôt (za predpokladu, že je všetko v poriadku).

Nemyslím si tiež, že ide o zápal vaječníkov. Skôr by som uvažovala nad prebiehajúcou ovuláciou, prípadne cystou vaječníka.

Pokiaľ by sa ťažkosti stupňovali, vyhľadajte ambulantného gynekológa, ktorý Vás vyšetrí. V ostatnom prípade absolvujte kontrolu podľa plánu.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník