Môže reuma spôsobiť missed abort?

Zodpovedané
24. aug 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom reumy a missed abort v 20. týždni. Neberiem žiadne lieky, keďže prejavy nemám silné, len sem tam mierne bolesti. Som sledovaná u reumatológa.

Samozrejme som bola na endokrinológii, hematológii aj na genetike. Niektoré výsledky mám (zatiaľ všetko ok, čakám na hematológiu a genetiku), no zaujíma ma reuma. Nechcem nič zanedbať a žiaden lekár mi nespomínal, že by reuma mohla spôsobiť potrat. Jedno dieťa už mám, hoci v prvom tehotenstve som reumu nemala potvrdenú u reumatológa, ale isté prejavy som mala už vtedy.

Môže reuma spôsobiť missed abort?

Ďakujem

Dobrý deň,

reumatoidná artritída nemá vplyv na vývoj tehotenstva. Dokonca je vo väčšine prípadov popisované zlepšenie príznakov počas tehotenstva.

Počkajte ešte na výsledky z hematológie a genetiky. Tie z genetiky môžu trvať pomerne dlho, aj pol roka. Takže budete potrebovať veľa trpezlivosti.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník