Môže sa jednať o listeriózu v 31. tt?

Zodpovedané
28. okt 2022

Dobrý deň,

pred necelým mesiacom som jedla bryndzu. O dva týždne na to som kus prechladla, mala som len bolesť hrdla jeden deň, a potom len zahlienená bez zvýšenej teploty, čo mi prešlo do 5 dní cca. Teraz som v prebiehajúcom 31. tt a ráno som mala normálnu stolicu a o hodinu na to hnačku a už asi druhý deň mám nutkanie na stolicu ale nejde. Ale ráno normálne mám stolicu stále.

Môže sa jednať o listeriózu alebo pri listerióze by som mala iné príznaky, horší priebeh a aj zvýšená teplota by bola?

Pri tom prechladnutí sa nemohlo jednať aj o listeriózu alebo by príznaky pretrvávali a zhoršovali sa?

Nemám sa na koho s tým obrátiť, tak preto sa pýtam. O dva týždne idem na krvné testy, keby niečo bolo tak by to v testoch ukázalo aj keď krvné testy v 32. tt sa robia na pohlavné choroby myslím... Mám obavy a od vtedy čo som sa dozvedela aké riziko to má, tak len sa celý čas sledujem a mám strach, že to možno mám a ubližuje to môjmu malému. Chcela som ísť aj na testy ako samoplatca na odberné miesto, keďže obvodný povedal, že z toho listeriózu dostať nemôžem a keby je na SVK, tak je to o tom známe. Ale nakoniec som nešla, keďže som si uvedomila riziko, aké tam môže byť, keď tam ľudia chodia s hocijakými infekčnými chorobami.

Ďakujem.

Dobrý deň,

konzumovanie bryndze, ktorá bola pasterizovaná uškodiť nemohla. Pasterizované produkty sú plne bezpečné aj počas tehotenstva.

Čo sa týka príznakov prípadnej infekcie, u zdravých jedincov je obvykle bezpríznaková, prípadne sa príznaky podobajú chrípke.

Ak pasterizovaná nebola, informujte svojho gynekológa.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník