Môže za zvýšený prolaktín antikoncepcia?

Zodpovedané
9. jan 2023

Dobrý deň,

mám 23 rokov a 4. mesiac užívam antikoncepciu Mistra, ktorá mi bola predpísaná na silnú menštruáciu a akné (mala som už od puberty zvýšený testosterón). Cyklus aj akné sa mi krásne upravili a nerada by som antikoncepciu vysádzala. Avšak mám taký problém, že vždy keď som cca v polovici blistra, strašne sa mi “nalejú” prsia a bolia ma, ani dotknúť sa ich nemôžem. Bol mi teraz robený hormonálny profil a mám zvýšený prolaktín. Pani doktorka povedala, že kvôli tomu ma bolia prsia. Avšak pred antikoncepciou som nič také nemala.

Je možné, že sa prolaktín zvýšil kvôli nej?

Ako mám prosím postupovať?

Ďakujem.

Dobrý deň,

bolesť prsníkov môže súvisieť práve s užívaním hormonálnej antikoncepcie.

Hladinu prolaktínu nepoznám, preto sa k samotnému zvýšeniu neviem vyjadriť. Vyšší by mohol byť aj pri strese, po pohlavnom styku, odbere skoro po prebudení.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník