Môžem mať z antidepresív zvýšený prolaktín?

Zodpovedané
25. aug 2021

Dobrý deň,

mám 44 rokov a liečila som sa na úzkostnú poruchu a po veľa rokoch mi bol znova nasadený Seroxat 20 mg. Nikdy som nemala nepravidelný cyklus, ale v prvý mesiac užívania som nedostala menzes. Mala som iba špinenie, ktoré pretrváva už tretí týždeň. Okrem toho mi bola diagnostikovaná tetánia. Cítim nepokoj ako pri PMS, bolia ma prsníky.

Treba ísť ku gynekológovi na hormonálny profil?

Môžem mať z AD zvýšený prolaktín a tieto problémy?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ už 3 týždne špiníte, bolo by vhodné absolvovať gynekologické vyšetrenie, ktoré vylúči organickú príčinu ťažkostí. Pokiaľ bude z gynekologického hľadiska všetko v poriadku, je možné že sa jedná o nežiadúci účinok pri užívaní daného lieku.

Ako je uvedené v SPC lieku, medzi zriedkavé nežiadúce účinky patrí: zvýšená hladina prolaktínu a poruchy menštruácie (zmena v trvaní, intenzite krvácania, ale tiež zmeny v cykle a vynechanie menštruácie).

S pokračujúcou liečbou by sa mala intenzita a frekvencia nežiaducich reakcií na liek znižovať a zvyčajne nevedú k ukončeniu liečby.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník