Prečo mám v 39. rokoch nepravidelnú menštruáciu?

Zodpovedané
17. mar 2023

Dobrý deň,

môj vek je skoro 39 rokov. Píšem kvôli tomu, že mi robí problém moja menštruácia. Tá sa po druhom pôrode zmenila. Rodila som pred 4 rokmi. Raz mi ríde včas, inokedy 2 - 3 dni neskôr.

Prvé tri dni sú len slabé špinenie (hnedý výtok), potom krvácanie normálne cca 2 - 3 dni a potom znova špinenie. Niekedy mám menzes dlhšie ako 7 dní.

Je to v poriadku?

Ako správne sa ráta cyklus?

Je to od prvého dňa menzesu, teda aj od špinenia (výtoku)?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nepravidelnosť cyklu vrámci posunu o 2 - 3 dni je v norme.

Do 10 dní je normálne krvácať. Špinenie pred menzesom môže byť spôsobené nedostatkom progestrónu v cykle, dočisťovanie po menzese je bežné. Pokiaľ Vám špinenie pred menzesom neprekáža a neplánujete aktuálne ďalšiu graviditu, je ho možné považovať za normálne a nevyžaduje liečbu.

Prvý deň krvácania sa počíta odo dňa spustenia krvácania.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník