Sú moje výsledky zo sona prsníkov zhoršené?

Zodpovedané
26. nov 2021

Dobrý deň,

poprosila by som o vysvetlenie výsledkov zo sona. Vyšetrujúci lekár ma poslal čím skôr za svojím lekárom. Ten však momentálne nerobí.
Posledné tri roky chodím na pravidelné kontroly, kvôli cystám, ktoré sú sledované. Mám 45 rokov som v premenopauze.

Zmenilo sa niečo?

Ďakujem

Dobrý deň,

predchádzajúci nález som nevidela, preto ich porovnať neviem.

Ale sonografista popisuje progresiu veľkosti cysty v ľavom prsníku a teda, že minimálne jedna z cýst narástla.
Vpravo popisovaný suspektný fibroadenóm (FIA) - tzn., že sa pravdepodobne jedná o FIA, ale inú etiológiu vylúčiť nevie. Môže ísť aj o iný druh nálezu. Bližšie však nešpecifikoval či ide o podozrenie na zhubný nádor alebo nezhubný.

*FIA - benígny = nezhubný nádor, ktorý je potrebné len pravidelne sledovať, nemalignizuje.

V každom prípade je potrebné sa riadiť jeho doporučením a čím skôr kontaktujte svojho ambulantného gynekológa. Ten Vás pravdepodobne odošle na špecializované pracovisko, kde Vás vyšetria a prípadne doplnia ďalšie potrebné vyšetrenia.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník