Vie sa maternica sama otočiť aj v priebehu života alebo je to dôsledok sekcie?

Zodpovedané
30. júl 2022

Dobrý deň, pani doktorka,

chcela by som sa opýtať. Som po sekcii pol roka, pred pôrodom som mala maternicu otočenú dopredu, po sekcii na kontrole mám maternicu otočenú dozadu.

Chcem sa opýtať, ako je to možné?

Vie sa maternica sama otočiť aj v priebehu života?

Či je to dôsledok operačného zákroku (sekcie)?

A je šanca, že sa maternica sama otočí do pôvodnej polohy?

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

zmena polohy je spôsobená operáciou. Maternica bola niekoľko násobne väčšia, teraz sa potrebuje dostať do svojej (novej) pôvodnej veľkosti.

Nie je žiadnym problémom ak je otočená dozadu. Aj tá poloha je úplne fyziologická.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník