Aká hrubá má byť stena maternice po sekcii?

Zodpovedané
28. máj 2022

Dobrý deň,

chcela by som vedieť Váš názor. Mám za sebou dva cisárske rezy. Jeden 4 roky dozadu a druhý 2 roky dozadu. Cca mesiac dozadu som musela podstúpiť kyretáž v 9 tt. Dnes som bola na kontrole po prvej menštruácii. Doktor povedal, že je to ok, len mám stenu maternice na tom mieste kde som mala prvý cisársky pred (4 rokmi) len 2,5 mm.

Je možné, že za pár mesiacov zhrubne, keďže je od zákroku len mesiac?

Alebo to bude treba laparoskopicky zašiť znova v prípade ďalšieho tehotenstva, aby nehrozil predčasný pôrod?

Prípadne nejaké vitamíny, čo by to hojenie podporili?

Mám 36 rokov a chcela by som mať ešte dieťa.

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

ide už o hraničnú hrúbku.

Urobiť sa s ňou ale nedá nič. Žiadne operačné prešitie steny sa zrealizovať nedá a už vôbec vitamíny nepomôžu.

Otázkou ale je, koľko žien má stenšenú jazvu a v akom rozsahu a donosili zdravé dieťatko bez komplikácií. Je málo gynekológov, ktorí hrúbku jazvy reálne merajú.

Všeobecne ale platí, že je každé ďalšie operačné riešenie komplikovanejšie. Či už pre nepredvídateľný nález z pohľadu zrastov, ktoré sa Vám v rámci hojenia vytvorili, kedy je väčšie riziko nechceného poranenia okolitých orgánov. Tak je aj miesto jazvy na maternici v niektorých prípadoch stenčené natoľko, že pri sekcii prakticky stenu maternice ani nenachádzame a viditeľný je vyslovene iba vak blán s presvitajúcou časťou bábätka, ktoré nalieha.
Treba si uvedomiť, že je tam určité riziko ruptúry maternice v danom mieste, predovšetkým pri nástupe kontrakcií a vypudenie dieťaťa do dutiny brušnej, čo je život ohrozujúcou komplikáciou.

Preto Vás v prípade ďalšieho tehotenstva s takmer 100 % istotou čaká ďalší operačný pôrod.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník