Ako riešiť bojkot dojčenia u 9 týždňového syna?

Zodpovedané
16. dec 2021

Dobrý deň,

môj 9 týždňový syn začal vymýšľať pri dojčení. Zo začiatku nemal žiadny problém, posledný týždeň je veľmi kritický. Syn sa cez deň dojčí úplne v poriadku, bez vymýšľania. Nastane večer a s ohľadom na to, že moje prsia sú úplne vyžmýkané, sa syn prisaje. Párkrát prehltne a odtláča sa s plačom, odstrkuje ma, kope nohami, krúti hlavou s bradavkou v ústach na obe strany. To isté pri pokuse o dojčenie z druhého prsníka. Po týchto pokusoch veľmi plače.

Laktačná poradkyňa tu už bola. Poradila stláčať prsia. Niekedy nestihnem ani stlačiť a on už je nervózny a odpojený. Skúšali sme ho dokrmiť aj cievkou, vtedy potiahne cca 30 ml. Ak to nejde, dáme fľašu, ale aj pri tej sa zvykne hnevať. V noci sa nadojči bez problémov.
Po dojčení skúšam stlačiť prsník, mlieko z neho vyteká alebo vystriekne.

Môže byť, že mám večer v prsníkoch menej mlieka?

Čo mu vadí?

Syn inak priberá pekne, od pôrodnice zdvojnásobil svoju váhu.

Ďakujem

Dobrý deň,

večerné nepokojné dojčenie býva najčastejšie spájané so slabším tokom mlieka. Prolaktín má najnižšiu hladinu a dojčenie je pre bábätko náročnejšie, mlieko tečie pomalšie a slabšie.
Bábätko sa hnevá, pretože inokedy to je jednoduchšie. Cievka tento problém väčšinou vyrieši. Je mi teda divné, že mimi na cievku nereaguje.

Neviem, ako často sa bábätko dojčí, či striedate prsia, ako často sa dojčí v noci. Odporučila by som často striedať prsia pri jednom dojčení (aj v inom čase ako večer). Veľmi by mohlo pomôcť nočné dojčenie – spoločné spanie a nočné priebežné dojčenie.

Veľmi dôležité je večer dojčenie bábätku nenútiť. Pokiaľ nechce, nedá sa nič robiť. Skúsime to zase o chvíľu. Dôležitý je aj dotatočný kontakt.

Držím palce

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová