Ako sa čo najlepšie pripraviť na dojčenie?

Zodpovedané
7. nov 2022

Dobrý deň,

čakám druhé bábätko, momentálne som v 30. týždni tehotenstva. Pri prvom synovi som mala veľké problémy s dojčením. Hneď po pôrode mi povedali, že mám ploché bradavky, že sa mi neprisaje. Myslím si, že aj to vo mne vytvorilo dosť veľký blok. Snažila som sa dojčiť ako to len išlo, ale syn sa vôbec nechcel prisávať. Skúšala som rôzne polohy, ale po ťažkom pôrode to bolo dosť náročné aj kvôli rozsiahlemu šitiu. Syn mal 4 kg a 54 cm a bol to dosť veľký hladoš.

V pôrodnici bol dokrmovaný UM, keďže mu vôbec nešlo prisávanie a veľmi plakal. Doma som mala väčší kľud, snažila som sa čo sa dalo, prikladala som ho niekedy aj každých 30 minút. Keď som mala dojem, že sa konečne prisáva, prešli 2 týždne, po ktorých sa mi urobili krvavé bolestivé ragády na bradavkách. Každé prisávanie bola pre mňa obrovská bolesť, ale snažila som sa vydržať, používala som lanolín a hydrogelové krytia na bradavky. Nepomohlo to, bradavky sa mi vôbec nehojili.

Užívala som čaje na dojčenie, pila veľa tekutín, snažila sa zachrániť mlieko užívaním doplnkov. Keď po dojčení plakal, dokrmovala som ho UM. Nikdy som nemala pocit naliatych prsníkov, takže predpokladám, že som mala aj menej mliečka. Malý bol na prsníku nepokojný, plakal, odťahoval sa. Toto trvalo 2 mesiace, po ktorých sme obaja boli vyčerpaní a nakoniec úplne odmietal prisať sa a zaspával na prsníku. Následne som to vzdala a ďalšie 2 mesiace som si asi 5x denne odsávala mlieko a dávala mu ho cez fľašu. Vždy som si odsala asi 100 - 150 ml. Väčšinu dňa pil moje mlieko a 1-2 dávky mal umelé. Keď sme zaviedli prvé príkrmy prešli sme len na UM, keďže odsávanie bolo aj časovo náročné. V čase kŕmenia odsatým mliekom sa mi zvýšila laktácia, keďže prsníky sa vyprázdňovali a aj malý bol odrazu tiché najedené dieťa. Viem, že to nie je najlepšie riešenie, ale v tom čase to už bola pre mňa posledná možnosť, ako mu dať moje mlieko. Teraz som vďačná aj za tie 4 mesiace, ktoré som ho kojila, lebo je z neho silný a zdravý chlapec.

Počas aktuálneho tehotenstva sa snažím lepšie sa na dojčenie pripraviť. Používam formovače bradaviek Medela. Myslím si, že aj to, že naozaj nemám vystúpené bradavky, bol dôvod ťažšieho prisávania sa, možno nie. Pri prvom synovi som používala aj klobúčiky, ale vôbec to nepomohlo. Medzi mojimi deťmi bude len 16-mesačný rozdiel, takže určite by mi dojčenie pomohlo aj z hľadiska času a starostlivosti.

Ako sa lepšie pripraviť na dojčenie?

Čo by som mohla urobiť pre úspešne dojčenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

to, čo opisujete je veľmi typické a stáva sa to často. Je obdivuhodné, že ste to nevzdali a tak dlho kŕmili odsávaným mliekom. Je to veľmi náročné. Je to jedna z najnáročnejších verzií kŕmenia a mamičky často práve pre náročnosť odsávania prechádza a UM oveľa skôr.

K Vašej otázke – ako sa pripraviť. Čo sa týka tvaru bradaviek, tak je dôležité spomenúť, že každé bábätko sa zvládne prisať na akúkoľvek bradavku. Malé - veľké, vystúpené, ploché, vpáčené - všetky sú dobré. Ide len o čas a kontakt s bábätkom. Niektoré potrebuje 3 pokusy, iné 300 pokusov. Tiež je dobré byť pripravené čo sa týka manipulácie s bábätkom, ale to vy teraz ste, máte už jedno dieťa, ktoré ste zvládla opečovať a to sa nezabúda. Budete skúsenejší, budete si viac veriť. To všetko zohráva pri dojčení úlohu.

Veľmi prospešné pre spokojné dojčenie je včasné priloženie hneď po pôrode. Pokiaľ je to len trochu možné, nechajte si dať bábätko na bruško a nechajte ho tam tak dlho, ako bude možné, pokojne hodinu. Nechajte ho sa samo po pôrode prisať, nájsť bradavku a skúšať. Jeho inštinkty sú po pôrode veľmi silné a všetko, čo sa na Vašom bruchu deje má svoj dôvod. Bábätko sa bude snažiť doplaziť k bradavke a prisať sa samo. Vy samozrejme môžete pomáhať.

Aj po pôrode veľmi odporúčam byť s bábätkom čo najviac v tesnom kontakte. Aby malo možnosť sa kedykoľvek dojčiť, kedykoľvek prisať.

Ako prevenciu si vezmite do pôrodnice Purelan, kokosový olej a natierajte si bradavky.
Je tiež dobré byť v kontakte s dobrou LP pre prípad ťažkostí. Čím skôr sa jej ozvete, tým lepšie a ľahšie môže pomôcť.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová