Dá sa ešte zachrániť dojčenie?

Zodpovedané
7. feb 2022

Dobrý deň,

môj problém začal už v pôrodnici. Hneď po pôrode ma odbili s tým, že mám zlé bradavky a nikdy sa mi bábätko neprisaje inak ako cez klobúčiky. Nikto mi neporadil ako dojčiť. Môjho muža poslali do lekárne kúpiť klobúčiky. Mliečko sa mi poriadne rozbehlo až doma, ale syn sa nevedel prisať. Tak som len odsávala.

4x za 2 týždne som mala zápal prsníkov a laktácia sa stopla. Odsajem horko ťažko 20 ml. Ak neodsávam a nedojčím 12 hodín, tak mám nazbierané mliečko a odsajem maximálne 90 ml.

Je možné rozbehnúť ešte plné dojčenie?

Snažím sa syna prikladať, ale vždy hneď začne plakať, že je hladný. Musím mu dávať umelé mlieko. Niekedy už mám chuť vykašľať sa na to a ostať na umelom mlieku, lebo syn je tak spokojnejší a nie je nervózny.

Ďakujem

Dobrý deň,

nepíšete, ako je bábätko staré. Rodojčiť sa môžete aj niekoľko týždňov po pôrode. Záleží predovšetkým na kontakte s bábätkom a početnosti prikladania. Bábätko spočiatku potrebuje byť u mamičky takmer neustále. Odporúčam urobiť si pelech a byť v ňom s bábätkom čo najviac, chovať, maznať, spať spoločne. Bábätko má tak neustály prístup k zdroju potravy a skúša sa prisávať.

Ako ideálnu vnímam saciu polohu - viď https://www.mamila.sk/sk/uvod/. Bábätko sa môže slobodne prisávať a hľadať najlepšiu polohu.

Pokiaľ nedojčíte, tak je bohužiaľ treba pravidelne odsávať cca každé 3 - 4 hodiny. Na množstve odsatého mlieka nezáleží, ide o stimuláciu pŕs.

Je skvelé, že sa ešte chcete pokúsiť rozkojiť a veľmi Vám držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová