Koľko mlieka by malo vypiť dvojtýždňové dieťa?

Zodpovedané
9. okt 2019

Dobrý deň,

máme dvojtýždňové bábätko, ktoré je plne kŕmené materským mliekom. Synček ma problém so sánkou vzadu a krátkym jazykom. Preto bude musieť podstúpiť zákrok na prestrihnutie uzdičky pod jazykom. Vzhľadom na uvedený problém musím mlieko odsávať a následne pije z fľaše.

Pravidelne ho skúšam aj prikladať k prsníku, ale žiaľ nedokáže sa dobre prisať.

Koľko mlieka by malo vypiť dvojtýždňové dieťa?

Ako rastie množstvo s pribúdajúcimi týždňami?

V nemocnici pri prepustení mi tvrdili, že viac ako 50 až 60 ml nie. Vraj by som mohla spôsobiť roztiahnuť ie žalúdka. Momentálne však dávka 60 ml nie je postačujúca. Synček je po dávke je nekľudný a dožaduje si viac.

Môžem mu pridať viac mliečka?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nepoznám presnú diagnózu. V tomto prípade by som dojčenie jednoducho potrebovala vidieť, aby som mohla poradiť. Nič nepokazíte, ak skúsite dojčiť v tzv. sacej polohe, ktorú veľmi odporúčam.

Dokrm rozhodne iba cievkou po prste, nie fľaštičkou a ani striekačkou.

Čo sa týka množstva, ak sa dieťa nedojčí, dokrmujte podľa množstva odporúčaného pediatrom.

V priemere deti vypijú počas 24 hodín dávku 150 ml na kg váhy. Je to však len orientačné číslo, o ktoré sa nerada opieram.

Ide o to, aby bolo bábätko spokojné, dostatočne cikalo a pribúdalo na váhe. Potom má mlieka dosť.

Akonáhle sa syn dokáže prisať, tak skúste dojčiť čo najčastejšie a tak dlho, ako bábo bude chcieť.

Držím palce

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová