Môžem pokračovať v dojčení, keď mi krváca bradavka?

Zodpovedané
2. aug 2023

Dobrý deň,

tento týždeň som dostala zápal prsníkov, mám odporúčanie dojčiť cez klobúčiky. Lenže dnes, teda po 3 dňoch, sa mi objavila na bradavke krv.

Môžem pokračovať v dojčení?

Mám používať klobúčiky?

Je pravda, že klobúčiky spôsobujú zníženie tvorby mlieka?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem, z akého dôvodu boli klobúčiky odporúčané. Mali by slúžiť iba v prípade, že sa bábätko nedokáže prisať priamo. Je teda lepšie dojčiť cez klobúčik ako vôbec.

Pokiaľ sa bábätko prisáva aj bez klobúčika, odporúčam dojčiť bez klobúčika práve preto, že ich dlhodobé používanie spravidla znižuje laktáciu.

Pokiaľ ste klobúčiky používali kvôli bolestivým bradavkám, tak je najskôr potrebné začať bábätko správne prikladať. Teda na široko roztvorenú pusinku tak, aby bradavka nemohla byť bolestivo poranená ďasnami.

Bradavky mažte hoijvou masťou - napr. Purelan, Weleda alebo kokosovým či mandľovým olejom. Môžu sa tiež používať na hojenie strieborné klobúčiky alebo hydrogélové náplasti.

Možno by bolo dobré kontaktovať v okolí dobrú LP, ktorá Vám môže v začiatkoch veľmi pomôcť.

Veľmi držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová