Aký význam má dojčenie pre zdravý vývoj dieťaťa?

Zodpovedané
29. apr 2024

Dobrý deň,

chcela by som počuť Váš názor ako laktačnej poradkyne.

Aký význam má dojčenie pre zdravý vývoj dieťaťa?

Je pre dieťa vhodné náhle ukončenie dojčenia?

Kedy, z akého dôvodu a akým spôsobom je vhodné ukončiť dojčenie?

Dcéra má 20 mesiacov a v noci ju dojčím každú 1,5 -2 h, niekedy aj každú polhodinu. Cez deň má prsník dostupný na požiadanie a tiež je to veľmi individuálne. Dojčím rovnako často ako v noci.

Je takéto dojčenie prospešné?

Mne ako matke to nevadí. Keď je dieťa spokojné, nevidím v tom problém. Varenú a aj inú stravu papá v poriadku, vodu pije menej ako uvádzajú tabuľky. Avšak polievky papá za deň aj dve rôzne. Má ich veľmi rada.

Ďakujem

Dobrý deň,

WHO aj česká pediatrická spoločnosť odporúča dojčiť výhradne do ukončeného 6. mesiaca a ďalej do 2 rokov veku či dlhšie. Toto odporúčanie platí samozrejme za podmienky zavedenia bežného jedálnička - 5 jedál denne, pitný režim.

Podľa Vášho popisu dojčíte na požiadanie, dievčatko je spokojné, vy ste spokojná a časté dojčenie v noci Vám nevadí.

Nevidím teda problém v pokračovaní. Môžete dojčiť do tzv. samoodstavenia. Teda do doby, kedy si dievčatko povie, že už nechce. Môžete tiež dojčenie ľahko korigovať a dojčiť až po dohode. Dievčatko si povie a vy buď osúhlasíte, alebo odložíte podľa Vašich možností.

Dojčenie je každopádne stále prospešné. Je to taký multivitamín, ktorý v žiadnej lekárni nekúpite. Materské mlieko v tejto chvíli obsahuje všetko, čo dievčatko potrebuje. Zloženie materského mlieka už nie je toľko o doplnení základných nutričných potrieb (tie má z bežnej stravy), ale o enzýmoch, protilátkach a ďalších desiatkach či dokonca stovkách zložiek, ktoré naozaj v žiadnej lekárni k dispozícii nie sú.

Gratulujem ku krásnemu a spokojnému dlhodobému dojčeniu.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová