Nie je neskoro pokračovať v dojčení?

Zodpovedané
25. okt 2022

Dobrý deň,

chcela by som odstaviť svoju 14-mesačnú dcéru od dojčenia. Už to trvá týždeň, čo jej prsník neponúkam, ale stále sa ho intenzívne dožaduje.

Problém je hlavne večer, keďže bola zvyknutá zaspávať na prsníku. Zaspí, keď ju pokolíšem. Keď sa asi po hodine zobudí, tak veľmi plače a ja s ňou. Som z toho zúfalá.

Mám ju ďalej dojčiť?

Bojím sa však, že už nebudem mať mlieko, lebo prsníky som mala veľmi naliate, až ma boleli. Už asi 2 dni povolili a mám pocit, že mlieko strácam. Začínam byť veľmi nervózna a vyčítam si, že som predsa len mala s odstavením počkať. Rodina ma prehovárala, že keď sa už dcérka nedožadovala kojenia cez deň, nech ju odstavím celkom. Myslela som, že to zvládnem, ale začínam už z toho šalieť a prejavuje sa to aj na mojej psychike.

Čo mám robiť?

Mám skúsiť pokračovať v dojčení, aj keď je už možno neskoro?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto je veľmi nezávideniahodná situácia a rozumiem Vašim pocitom. Je to ťažké. Je úplne prirodzené, že bábätko sa dožadujete toho, čo poznalo, čo mu pomáhalo, čo mu vyhovovalo. Evidentne hľadá spôsob, že ako sa upokojiť a zaspať. Doteraz to zvládlo vďaka dojčeniu a teraz to už nejde.

Mamičkám vždy odporúčam pripraviť sa na odstavenie. Mať to zrovnané a chcieť to urobiť - ony samy. Tlak okolia je niekedy značný, ale rozhodnutie odstaviť je právo a výsada iba bábätka. Možno ste situáciu trochu nedomysleli a neuvedomili si, ako sa aj vy budete cítiť. Niekedy odstavenie horšie prežívajú mamičky ako ich deti. Avšak nemá cenu sa teraz spätne týmto zaoberať.

Teraz je potrebné riešiť aktuálnu situáciu. Máte niekoľko možností:
1) Už ste odstavili, vysvetlili a nedojčíte. Ak znova začnete zvážte, aký signál dieťaťu dáte - to, čo robím a hovorím neplatí. Nie je možné sa na to spoľahnúť. Na druhú stranu, ak je Vaša túžba dojčiť silná a vy cítite, že to bola chyba, potom sa ku dojčeniu vráťte a nabudúce sa jasne vymedzte voči okoliu. Do Vášho dojčenia je všetkým okolo huby. WHO odporúča dojčiť do 2 rokov alebo dlhšie, pokiaľ to obom vyhovuje. Taký multivitamín, ako MM už Vaše mimi nikdy nedostane.
2) K dojčeniu sa nechcete vrátiť a treba pomôcť dcére zaspať iným spôsobom - hojdanie, spievanie, nejaký maznáčik, spoločné spanie a pod. Môžete skúsiť web www.mamila.sk.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová