Prečo má 5 mesačný syn problém s denným dojčením?

Zodpovedané
25. mar 2020

Dobrý deň,

syn má 5 mesiacov je kojený, no už párkrát pil umelé mlieko. Za začiatku bol skoro stále na prsníku. Niekedy aj 45 minút a o pár minút znova. Teraz dojčím asi 20 minút, niekedy 10. Občas sa pri dojčení zlostí, plače, naťahuje prsník, nechce ťahať.

Mám pocit, že mu nejde mlieko. Občas prsníky striedam, inokedy dojčím z jedného. Dojčí sa niekedy každú hodinu, niekedy každé dve hodiny.

Včera som mu dala 210 ml umelého mlieko a bol spokojný. Vydržal 4,5 hodiny. Syn je dosť uplakaný a trápia ho koliky.

Kedy sa dostane do mlieka to, čo ja zjem?

Ako dlho to tam zostane?

Mám pocit, že mu robí zle aj to, keď sa napijem čistej vody.

Dávam mu Espumisan, bral probiotiká BioGaya. Zmena žiadna. Využíval 2 balenia. Občas mu uvarím rascu s fenyklom a vypije to. Zatiaľ ho neprikrmujem. Plienky má počúrané. Na poslednej poradni pribral za týždeň cca 120 g. Doktorka povedala, že je to v poriadku.

Umelé mliek mu dávam až keď je zle. Keď plače a keď sa zlostí. Dávam mu ho raz do týždňa. V noci pekne spinká, budí sa len raz. Občas prespí aj celú noc.

Prečo máme takéto problémy s denným dojčením?

Ako pomôžem s kolikami?

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš popis zodpovedá bežnému režimu novorodenca a dojčaťa. Odporučila by som len dojčiť pri každom dojčení z oboch pŕs.

Ak je bábätko ďalej hladné, pokojne prsia aj niekoľkokrát prestriedať. Podávanie dokrmu fľaštičkou zvyšuje riziko predčasného odstavenia a väčšinou situáciu skôr zhoršuje.

Všeobecne by som povedala, že ťažkosti s denným dojčením vzhľadom k dlhému nočnému spaniu sú spôsobené miernym poklesom laktácie (rozčuľovanie bábätká, pretože mlieko netečie dosť intenzívne).

Bolo by fajn zachovať 1-2 nočné dojčenia. Pre "nakopnutie" laktácie je dobré spoločné spanie s bábätkom a dojčenia v noci. Nočné dojčenie je pre tvorbu mlieka veľmi dôležité a celonočné spanie u 5 mesačného dieťaťa nie je prirodzené.

Čo sa týka koliky, v 5. mesiaci už tzv. prdíky postupne ustupujú a tráviaci trakt by mal byť dostatočne zrelý. Ak nie, skúste vysadiť mlieko a mliečne výrobky - bielkovina kravského mlieka je veľmi častým problémom a nefunguje na ňu ani Espumisan ani ďalšie prípravky, skrátka len eliminačná diéta.

S príkrmami by som zatiaľ počkala. Pokiaľ váhovo prospieva, stačí začať až po ukončenom 6. mesiaci.

Držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová