Prečo mám pocit teplých a plných pŕs po dojčení?

Zodpovedané
10. mar 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Synček mi ťahá 20 minút z jedného a 20 z druhého prsníka. Som 3 dní po pôrode, mliečko mám..Stále mám však pocit plných a teplých pŕs aj po dojčení.

Prečo je to tak?

Mám dosť mlieka..aj som si ho odsala.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

všetko prebieha tak, ako má. Vaše telo začalo tvoriť kolostrum aj mlieko, hormóny pracujú, ako majú. Teraz na začiatku ešte laktácie nie je prispôsobená potrebám bábätka a môže sa stať, že sa prsia nalejú aj v čase, keď bábätko bude nakojené. Ak by sa tak stalo, odsajte do úľavy a prsia potom schlaďte. Nebojte sa, postupne sa tvorba mlieka prispôsobí potrebám bábätka.

Všeobecne však neodporúčam dojčiť podľa hodiniek, ale podľa potrieb bábätka - tak dlho a tak často ako chce. V prípade novorodencov tak dlho, kým saje a potom vystriedať prsia - to môžete aj niekoľkokrát za jedno dojčenie.

U novorodencov tiež neodporúčam intervaly dlhšie ako 3 hodiny. Dôležitý je čo najintenzívnejší priamy kontakt s mamičkou. Potom sa všetko prispôsobí veľmi rýchlo a dojčenie funguje spravidla bez ťažkostí.

Držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová