Dá sa zamedziť kontakt otca so 14 mesačným dieťaťom?

Zodpovedané
7. jún 2020

Dobrý deň,

synček má 14 mesiacov a svojho otca nevidel už 11 mesiacov. Otec sa s ním odmieta stretávať. Nemáme súdom určene otcovstvo, ani stretávanie otca s dieťaťom a ani výživné.

Chcela som sa s otcom dieťaťa dohodnúť, mimo súdne na výživnom a na stretávaní so synom. Všetky pokusy o dohodu boli márne, a aj po sľuboch otec dieťaťa, nič nesplnil. Odmietol platiť výživné a taktiež sa stretávať zo synom.

Moje tehotenstvo bolo ťažké, s otcom dieťaťa sme v tom čase spolu žili a psychicky ma veľmi týral. Veľakrát som kvôli nervom bola hospitalizovaná v nemocnici, lebo mi hrozil predčasný pôrod. Bývalý partner veľmi pije, je nezodpovedný, žije mládenecký život. Kvôli alkoholu skončil aj na psychiatrii a chcel si siahnuť na život.

Pije aj naďalej a o syna nejaví žiadny záujem. Iba sa mi vyhráža, že mi synčeka vezme a dá si striedavú starostlivosť.

Aká je šanca, ak by som ho dala na súd a dala urobiť dna testy o určení otcovstva, že by mu súd určil stretávanie, prípadne striedavú starostlivosť?

Aký má nárok na dieťa?

Dá sa nejako zamedziť kontakt otca s dieťaťom?

Je možné obmedziť návštevy otca s dieťaťom iba za mojej prítomnosti?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nakoľko otec nie je zapísaný v rodnom liste, máte pri určení otcovstva 2 možnosti a to súhlasné vyhlásenie rodičov na matrike alebo návrh na určenie otcovstva súdnou cestou.

Čo sa týka prvej možnosti, podobný prípad som riešila, kedy otec zapieral otcovstvo až do momentu prvého stretnutia u mediátora. Otcovstvo si nechal zapísať súhlasným vyhlásením a ďalej sme riešili dohodu o úprave práv a povinnosti k maloletému dieťaťu.

Určenie otcovstva súdnou cestou je finančne náročnejšie vzhľadom na znalecké dokazovanie (testy DNA).

Čo sa týka striedavej starostlivosti, v takomto nízkom veku je pravidlom, že súdy ju zväčša neurčujú. Nezabúdajte však, že ako otec má rovnaké práva a povinnosti ako aj Vy. Stretávanie s otcom je možné i v prítomnosti matky a postupne tento režim zvolňovať.

V tejto veci by som Vám odporúčala kontaktovať mediátora s právnickým vzdelaním, ktorý by Vám dokázal pomôcť.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk