Mobbing na pracovisku. Čo mám robiť?

Zodpovedané
17. jún 2020

Dobrý deň,

pracujem v istej firme, ktorá je na Slovensku úspešná a mám dobré pracovné miesto. Som relatívne mladá a nie som tam až tak dlho. Už mám menšie zázemie.

Na podobnej, no trošku vyššej pozícii mám o dosť staršiu kolegyňu, ktorá má na starosti môj tím. Resp. keď som chorá, na PN, tak má právomoc ma zastúpiť. Zo začiatku bolo všetko ok, neskor ma však začala ponižovať. Najskôr tým, že robím svoju prácu zle (ako novonastúpená), neskôr začala dehonestovať moju osobu a ohovárať.

Otehotnela som a tým začalo čisté peklo. Ponižovanie, urážanie, naprieky. Situáciu som riešila aj s nadriadenými a bolo mi povedané, že si musím zvyknúť. Vraj ona je taká a keď nemám svedkov, tak sa nepohneme.

Mala (a aj má) konflikty s viacerými ľuďmi v práci. Niekoľkokrát už bola na ňu podaná sťažnosť aj od externých zamestnancov. Riešilo sa to minimálne. Momentálne som 8 mesiacov na MD a kolegyňa pokračuje v ohováraní mojej osoby. Nechutným spôsobom ma degraduje pred “šéfstvom” a nepomohla ani moja sťažnosť riaditeľovi ľudských zdrojov.

Som zúfalá z tejto situácie a trápi ma to. Mám svedkov, ktorí počuli ako ma obťažuje a ponižuje, no vzhľadom k tomu, že ma (nikto nevie prečo) také nadpostavenie aké má, sa boja ísť svedčiť a niečo povedať na moju obranu.

Osobne som to s ňou neriešila. Je to zákerná a falošná osoba a vždy, keď som to chcela riešiť, tak zmizla. Resp. sa tvárila, že nevie o čom hovorím. Navyše kvôli materskej nie som momentálne v práci.

Ako môžem uvedený problém riešiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem, či Váš zamestnávateľ spolupracuje s nejakým mediátorom, ktorý sa venuje pracovnému právu a problémom na pracovisku. Váš prípad nie je ojedinelí a v pracovných sporoch sa s ním ako mediátor ale i ako právnik stretávam dosť často.

V prípade, že by Váš zamestnávateľ nespolupracoval so žiadnym mediátorom je na mieste, aby ste sama oslovila mediátora a Vašu situáciu mu predostrela. Následne bude mediátor kontaktovať Vášho zamestnávateľa s ponukou na začatie mediácie.

Zo skúseností mám overené, že vo väčších firmách pomoc mediátora privítajú a s mediáciou súhlasia. Ak je tomu tak, mediátor mediáciu väčšinou robí v priestoroch zamestnávateľa za prítomnosti zúčastnených strán. Takáto mediácia je však časovo náročnejšia a uzatvorenie dohody je komplikovanejšie, nie však nemožné.

Zo skúsenosti viem, že mobbing väčšinou súvisí s nejakým nevyriešeným, súkromným problémom danej osoby. V podobnom prípade, ako je ten Váš, sa daná osoba cítila v práci nedocená a dávala to najavo práve ponižovaním kolegov.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk