10 mesačné bábo priberie za mesiac 250 g. Je to v poriadku?

Zodpovedané
14. okt 2019

Dobrý deň,

mám 10 mesačné bábätko, ktoré od narodenia slabšie priberá. Je to spokojné, živé a motoricky veľmi popredu idúce dievčatko. Od 6 mesiacov plazí, štvornožkuje. V 7. mesiacoch sedela a od 8. mesiacov sama chodí. Síce ešte stále padá, ale v porovnaní so starším synom je to raketové tempo. Ten ešte v terajšom jej veku ani nesedel.

Je kojená, nikdy nemala umelé mlieko. Od 6. mesiaca je prikrmovaná. Do 9. mesiacov len veľmi opatrne, keďže po každom príkrme mala šialenú zápchu.

Teraz už papá v normálne vo veľkých množstvách, tak približne 3 - 4 krát denne. Na desiatu má ovocie. Na obed zeleninu, mäso, vajíčka, strukoviny. Na večeru kaša. Pomedzi to dosť kojím, v noci aj 10 krát.

Dcéra sa narodila s váhou 3 750 g. V pol roku nezdvojnásobila váhu, mala 6 900 g. Teraz má 10 mesiacov a 7 900 g. V roku strojnásobenie nehrozí. Za mesiac priberie 250 g.

Pediatrická to nerieši, že je to spokojné a pekné bábo. Vraj má svoje tempo.

Naozaj to nemám riešiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

u detí, ktoré sú dojčené (nie na umelom mlieku) je to bežné, že priberajú slabšie ako ich rovestníci na umelom mlieku.

Váha je na 10 percentile, čo je oproti pol roku posun dole (tam bola nad 25 percentil). Čiže neprospieva úplne tak, ako by sme chceli. Ale pokiaľ dieťa nemá reflux, hnačky, zápchy, nevracia, je psychomotoricky napredujúce, zaujíma sa o okolie, je spokojné, tak to hneď nemusíme brať ako neprospievanie.

Skúste jej dávať Cebion multi sirup. Na obed okrem hlavného jedla aj polievočku. Zaraďte aj olovrant a trošku obmedziť kojenie - aspoň cez deň.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas