Ako liečiť problém s vyprázdňovaním 7 týždňovej dcérky?

Zodpovedané
20. nov 2020

Dobrý deň,

mám 7 týždňovú dcérku, ktorá je čisto len kojená. Pravidelne každé ráno po šiestej hodine mi kvíli, plače od bolesti. Krčí sa, tlačí, no ťažko sa jej vykonáva stolica, čo i len vetry. Stolicu máva len tekutú, a to oranžovo-žltú/hnedú.

Nožičkami cvičíme, krúžime, masírujeme bruško Pupik gélikom. Sem tam len prdne, ale stolica nie a nie. Na prebaľovacom pulte opakujeme to isté, používame suché teplo.

Občas, keď použijem rektálnu trubičku, tak to fúkne, sem tam tekutá stolica v trubičke je. No nechcem to robiť často. Tiež jemné dráždenie malíčkom okolo konečníka málokedy pomôže.

Prestane to vždy až keď sa okolo obeda po xy krát znova napapá a potom plná tekutá plienka. Ráno to isté.

Dá sa tomuto predchádzať?

Musí si tráviaci trakt iba zvyknúť?

Pomôže feniklový čaj?

Na stravu si dávam pozor, takže koliky to nie sú.

Ďakujem

Dobrý deň,

o koliku ide. Koliky sú spôsobené následkom oneskoreného vývoja tráviaceho traktu, nesúvisia so stravou matky - pokojne jedzte všetko z tohto pohľadu.

Kojené dieťa nemusí mať stolicu každý deň, koliky s tým nesúvisia. Teda nie je potrebné snažiť sa vyvolať stolicu, koliky budú aj tak.

Chce to iba čas na dozretie tráviaceho systému (väčšinou do 3.mesiaca). To, čo počas kolík robíte je správne - masáž, cvičenie nôžkami, môžete pridať spev, kontakt koža na kožu a pestovanie. Použitie rektálnej rúrky je občas možné, ak odídu plyny a dcérke sa uľaví.

Dieťatko feniklový čaj nemá piť, jedine môžete na lyžičke dať pred kojením 2 lyžičky, ale či to pomôže Vám neviem povedať. Skôr pomôže pestovanie a kontakt koža na kožu a čas na dozretie systému.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas