Ako nebezpečný je pre zdravie tínedžerky zvýšený vápnik v krvi?

Zodpovedané
15. okt 2022

Dobrý deň,

mojej 14-ročnej dcére vyšla hodnota vápnika v krvi 2,71 (ref. h. 2,10 - 2,55). Vyšetrená bola kvôli občasným bolestiam bruška a nezvyčajne výraznému grganiu, ktoré u nej pretrváva už asi 4 mesiace.

Po prečítaní informácií na internete som zostala celkom znepokojená. Lekárka mi napísala, že to je možno len laboratórna chyba.

Je táto hodnota vápnika v poriadku a nebolo by vhodné odber aspoň tohto parametra zopakovať?

Nemali by sme doplniť iné vyšetrenia?

Ďakujem

Dobrý deň,

hodnota je v rámci širšej normy a je skôr náhodná - nesúvisí s ťažkosťami dcérky.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas