Čo môže spôsobiť zvýšenú hladinu vápnika?

Zodpovedané
18. máj 2019

Dobrý deň,

môj 33 ročný priateľ išiel k lekárke z dôvodu búšenia srdca. Zobrali mu krv a namerali mu zvýšenú hodnotu vápnika v krvi, a to 2,7 mmo/l.

4 hodiny pred odberom jedol biely jogurt s chia a ľanovými semiačkami a banán.

Mohlo to ovplyvniť výsledky, keďže mu vyšiel zvýšený vápnik v krvi?

Teraz má čakať 2 mesiace na opakované testy.

Čo môže spôsobiť zvýšenú hladinu vápnika?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,
zvýšené hladiny kalcia majú mnoho príčin, napr. najčastejšie ide o ochorenie prištítnych teliesok, následne nádory, niektoré lieky, Pagetova choroba a iné. Chia semiačka obsahujú veľa vápnika a ak pred odberom nebol zabezpečený dostatočný prísun tekutín, tak mohlo dôjsť k tomu, že laboratórne vyšli vyššie hladiny vápnika, avšak odber sa musí opakovať, aby sa neprehliadlo nejaké ochorenie. Pri zvýšenej hladine vápnika v krvi sa odporúča piť dostatok tekutín.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková