Ako pomôcť 5 ročnému synovi, ktorý trpí nočným pocikávaním?

Zodpovedané
19. jan 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom synčeka, ktorý bude mať v apríli 5 rokov. Počas dňa chodí pekne na wc. Ale ako príde nočný spánok, tak sa pocikáva. Keď spinká poobede, tak sa nepociká.

Už sme skúšali všetko, aj mu na večer nejako dávať menej vody, ale aj tak sa pocikal. Keď ho občas v noci budíme, aby šiel cikať, tak sa aj stane, že sa pociká. Začali sme mu opäť dávať plienky na noc. Niekedy ich úplne preciká.

Má ADHD a nejaké poruchy správania. Pediatrička nám v ničom nepomohla.

Môže to spolu súvisieť?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

treba synčeka dávať cikať vždy 2 hodiny po zaspatí. 2 hodiny pred spánkom nedávať zbytočne piť tekutiny, iba dať večeru, zapiť troškou vody či čajíku, žiadne "nalievanie sa". Nie sú ideálne ani potraviny obsahujúce veľa vody. Cez deň žiadne sladené nápoje a ani kofeínové (kakao, niektoré čaje pozor aj v nich je kofeín).

Značte si suché noci. Spravte si denníček, kde všetko budete značiť + kúpte nálepky. Za každú "suchú"noc si synček pekne nalepí nálepku, plus ho môžete motivovať aj inak (vychádzka na obľúbené miesto, či upečenie obľúbenej maškrtky).

Dve hodiny pred spánkom skúste nedovoliť žiadne screens (TV, mobil, tablet) a zaradiť upokojujúce spoločné aktvity. Skúste mesiac takýto režim.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas