Ako pomôcť prváčke, ktorá má dyslexiu?

Zodpovedané
6. feb 2022

Dobrý deň,

dcéra je v 1. ročníku a má problémy s čítaním. Číta po hláskach a nevie spájať slová. Kým príde nakoniec, tak zabudne čo bolo na začiatku. Zamieňa si písmená. Napr. B a D, M a N. Alebo si prečíta len prvé písmeno a háda, čo by tam mohlo byť.

Ako jej môžem pomôcť?

Je potrebná návšteva pediatra alebo psychológa?

Pýtala som sa učiteľky a ona mi len povedala, že má doma precvičovať čítanie. Pravda je, že idú dosť rýchlo. Každy deň čítame od začiatku tie jednoduchšie vety.

Žijeme v Nemecku a najprv som si myslela, že tam bude problém. Ale v podstate - písmená abecedy sú všade take isté a ona s rečou problém nemá. Od dvoch rokov bola v škôlke.

Kvôli problému s čítaním má problém aj vtedy, keď majú nejaký test z nemčiny. Najskôr to musí prečítať a potom spraviť. Takže výsledky sú zlé. Učiteľka to zatiaľ nerieši. Keď sa jej opýtam, tak vraj všetko je ok.

Ďakujem

Dobrý deň,

nie je to v kompetencii pediatra ale logopéda, či špeciálneho pediatra. Na internete je však napríklad veľa knižiek a pomôcok aj pre rodičov, ako postupovať pri dyslexii dieťaťa.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas