Ako sú na tom vaši prváci?

20. okt 2022

Dobry deň, ako sú na Tom Vaši prváci? Čo sa práve učia? Ani nie dva mesiace v škole a už píšu diktáty, kde učiteľka diktuje písmená a deti majú písať, napr veľké písané e, malé písané u, veľké písané i, malé písané o a tak. Písané pismená už vedia malé aj veľké a, i, e, o, u . Tie diktaty synovi moc nejdú. Tak isto mu nejde hlaskovat napr slovo kuchár, kde je len obrázok kuchára bez písmen, s tým že ho má čítať po hláskach, z hlavy nevie aké písmená idú v slove kuchár. Sme z toho trošku nesvoji, zdá sa mi to príliš rýchle tempo. Syn je inak šikovný, píše pekne aj keď teda v škole horšie ako doma.

viestta
20. okt 2022

Trénovať, trénovať, trénovať. Hlaskovanie slov sa dá trénovať hocikde, hocikedy po pár slov. V autobuse, cestou zo školy, na nákup...
Celú prvú triedu sme hrali "písmenkovu" v rôznych podobách. Musí sa to naučít počúvať po hláskach.
No a diktát tiež každý deň 10 písmen.

bozenas
20. okt 2022

Môj syn dnes tiež v škole písali diktát, rovnako im učiteľka diktovala veľké, malé a písali. Zatiaľ sa učili A E M (veľké, malé), ale oni nepíšu klasické písané ale comenia script. Hlaskovanie nemajú, zatiaľ len slabikovali, doma si to ale skúšame. a pravidelne doma číta a píše (pomimo domácich úloh).

sojorez
20. okt 2022

Prebrali a,e,i,o a rovnako ma dnes cakal z edupageu oznam, ze treba doma pisat diktaty na precvicovanie.

marca12
20. okt 2022

Hlaskovanie sa da cvicit hocikde aj po ceste zo skoly,na prechadzke,doma atd. A diktaty tiez len trenovanim. Netreba robit dramu,ze mu to zo zaciatku nejde. Primeranym trenovanim sa do toho dostane. Nie kazdy je nadany na slovencinu. Nadanemu to ide hned a iny musia trenovat. To iste je aj s matematikou.

qwert87
20. okt 2022

Diktáty píšeme aj u nás (zatiaľ a,m,e, má, Má, me ,mama.... Každý jeden deň ho majú v škole. Podľa mňa ok, inak sa to nenaučia. Hlaskovať nevie ani môj, ale cvičíme, cvičíme....všade kde sa dá. V aute, doma, na dvore v rámci hry...

lenusa20
20. okt 2022

Moja malá už akože číta. Hlaskovať začali hneď na začiatku. Naučili sme sa to klasicky, tlieskaním. Pomedzi to proste išli písmenká len tlačené veľké. Kde aké, ale nie všetky. Potom sa prešlo na tlačené malé a veľké Aaá,Mm,Eeé,Ll,Iií,Oo,Ss. Ale pozná veľa iných lebo ich proste majú v textoch, takže akosi sa veľa priučia aj ostatné. Pomedzi to prešli aj na písané Aa,Mm,Ee,Ll,... Diktáty také píšu minimálne 1x do týždňa. Čítajú texty, náhodné slová, hlásky...
Veľa cvičenia to chce. Veľa trpezlivosti. Mala už ki napíše aj vety 🤔. Všetko mi to príde veľmi rýchle. Oproti tomu čo počúvam od známych, ktorý majú prvákov na iných školách. A to chcú ešte od deti, aby sa správali morálne, nepapuľovali, neskákali do reči, nekývali nohami pod lavicou, nehrali sa s ceruzkou, sledovali čo sa robí, atď atď atď... Proste po cca 2 mesiacoch majú byť dokonalosť sama o sebe. V triede mojej dcéry ich je 8!!!!

janickacrazy
20. okt 2022

Naši zatiaľ píšu len A, a, takže diktát ešte nepísali. Takisto ani nehlaskuju. Len slabiky čítajú. To, čo popisujete mi príde veľmi rýchle tempo. Ale na každej škole je to inak teraz, takže ťažko porovnávať.

momoqui
20. okt 2022

Fuuuha … ja som mala pocit ze prilis letia a maju vela uloh ale diktaty este nepisu 😀🙈 abecedu poznaju, to mali v predskole povinne, zrejme vsetky deti ale diktaty zatial nie, ved su to este krpecky netreba ich hned stresovat

sekanoval1
20. okt 2022

Syn už vie písať A E I O U - tlačené aj písané, píšu diktáty ale to hláskovanie mu tiez ešte nejde, málo trénujeme. Delenie na slabiky mu ide od predškoly

zuzinka888
20. okt 2022

Prave preto pisu tie diktaty. Pismenka vedia citat ked ich vidia, no ked ich maju napisat ked ich pocuju je to pre ne tazke. Preto treba diktovat diktovat a diktovat lebo pismenka budu len pribudat. Neboj zvladne to - trening robi msjstra.🤗

denopeno
20. okt 2022

@lenusa20 ....aby sa správali morálne, nepapuľovali, neskákali do reči, nekývali nohami pod lavicou, nehrali sa s ceruzkou, sledovali čo sa robí, atď atď atď... Tak na toto ich majú pripraviť rodičia...Škola vzdeláva, vychovávajú rodičia.

lenusa20
21. okt 2022

@denopeno ak ti dieťa doteraz nechodilo do školy, akože od kial to ma zrazu vedieť??? V škôlke doteraz nemali sedieť ako posvätený.

krisstinkaa
21. okt 2022

U nás píšu deti diktáty od prvého písmena, píšu aj testy a prepis písmen z tlačených do písaných a opačne, čítajú zatiaľ len písmená, napr veľké písané E, malé tlačené i a podobne, učili sa A, I, E, O, U, v pondelok idú preberať písmeno M.

mirka438
21. okt 2022

Nasi prebrali zatial A, M, E, S, U, L, I, O . Teraz sa zacali viac venovat Acku. Velke male tlacene, velke male pisane. Citame slabiky, lahke slova si uz vie poskladat. Diktaty zatial nie ale nosi domov stale papiere co pisu v skole, trenuju pismena stale

euka210
23. okt 2022

My mame asi iny slabikar, lebo pisu len A,M a citaju E s tym, ze pisu aj tlacene slabiky...MO, SI LA. Diktat este nemali, mali sme rodicko a mame trenovat presne to...pisane tvary male, velke, kratke, dlhe a aj velke tlacene. Ze budu mat estelen taky diktat. Vyhlaskovat slovo ma dieta vediet naspamat, nie podla textu...v skolke stacilo prve a posledne pismeno, teraz sa to stazuje. Treba len trenovat od kratkych slov 3-4 pismenovych...tu ide o sluchovu diferenciaciu, teda o sluchove rozlisovanie...niektore deti maju napr.problem s dlznami...ako moj tretiak...jemu je to suma fuk..ale na diktatoch si na to dava pozor.

euka210
23. okt 2022

@lenusa20
@denopeno uz aj v skole deti robia do pracovnych zositov, takze maju byt naucene byt ticho a robit podla pokynov...raz som skor sla po syna, deti ticho sedeli a robili. Druha vec je, ze asi kazdy ucitel prveho stupna povie, ze detom trva tak do Vianoc, kym si zvyknu na skolsky system.

asocial
23. okt 2022

Nasi maju za sebou len a a m, diktaty nepisu. Maju fajn ucitelku.

mamusa123456789
23. okt 2022

Moja dcéra zatiaľ a m e preberali diktát zatiaľ žiaden, ale to bude možno tým ze pani učiteľka je chorá a učí ich teraz vychovávateľka z druziny

hmonika036
25. okt 2022

Milé mamičky, pokoj... Existuje asi 5 rôznych šlabikárov, takže je zbytočné navzájom sa porovnávať. Do konca školského roka to zvládnu všetci.😉

vakaveronika
28. okt 2022

@viestta Záleží aj akú má učiteľku. Nie každá je totiž taká skúsená a nie každá ovláda správnu motiváciu žiakov. Nemala by byť učiteľka čerstvo vyjdena zo školy hneď triedna prvákov. To by mala robiť ozaj učiteľka už s nejakou praxou.

vakaveronika
28. okt 2022

@vakaveronika to malo byt do diskusie pre autorku

viestta
28. okt 2022

@vakaveronika písala som niečo o učiteľke? Pýtala sa ako zlepšiť počúvanie, dala som co sa osvedčilo nám.

nelly360
22. nov 2022

Aj môj mal problémy a postupné a ako vedel ,ako písmená vyzerajú tak to šlo napríklad:mačka on nevedel že na začiatku je M